Moderní pětiboj
medaile z olympijských her
Počet zlatých medailí
1
Počet zlatých medailí
1
Počet zlatých medailí
2
Adresář
Český svaz moderního pětiboje, z.s.
Zátopkova 100/2, 169 00, Praha 6
Telefon : 725937843
Kontakty
e-mail : modern@pentathlon.cz
web: www.pentathlon.cz/
sociální sítě

Profil sportu

Pětiboj (neboli takzvaný „pentathlon“) býval jedním z vrcholů starověkých olympijských her. Tehdejší klání všestranných mužů o pěti disciplínách zahrnovalo krátký běh, skok, hod oštěpem, hod diskem a zápas.

Zakladatel novodobých her baron Pierre de Coubertin navázal na a antickou pětibojařskou tradici a tento sport přizpůsobil počátku 20. století. Střelba, plavání, šerm, jízda na koni a běh – to jsou složky moderního pětiboje symbolizující nezbytné dovednosti vojáka.

Poprvé se soutěž pětibojařů odehrála ve Stockholmu 1912. Páté místo (a nejvyšší příčku z mimoevropských závodníků) tehdy obsadil jistý George Patton, muž, který se měl stát slavným americkým generálem druhé světové války. Moderní pětiboj patří s nezměněným složením disciplín mezi klasické sporty letních her dodnes. Od her v Sydney v roce 2000 patří kromě mužů také ženám.

Naši pětibojaři se řadí mezi světovou elitu, což potvrzují dvě olympijské medaile pro Českou republiku: bronz Libora Capaliniho z Atén (2004) a zlato Davida Svobody z londýnské olympiády roku 2012. .