Česká olympijská akademie
Česká olympijská akademie propaguje olympijské ideály, principy a hodnoty a je vědeckým a studijním centrem olympijského hnutí v ČR. Co to v praxi znamená?
ČOA propojuje historii se současností. Připomíná, že olympismus je vyvážený životní styl. Olympionici jsou lidé s pevnou vůli, charakterem a smyslem pro týmovou práci. Jsou to osobnosti, které spoluutvářely československou a českou státnost. ČOA vydává knihy, pořádá výstavy, organizuje semináře, realizuje dlouhodobé projekty. Spolupracuje s významnými paměťovými a akademickými institucemi jako jsou Národní muzeum, Vojenský historický ústav, Univerzita Karlova či Post Bellum.
V nedávné době vyšla monografie o sportovním fotografovi Karlu Novákovi Karel Novák: malíř sportu a dvě knihy mapující československé výpravy na olympijských hrách v Antverpách 1920 a Los Angeles 1932. V následujících letech plánuje ČOA zkompletovat celou řadu o zbývajících „starých“ olympijských hrách do roku 1936, které doposud knižně nevyšly.
Mohlo by vás zajímat
- Olympijské studijní a informační centrum (OSIC)
- Olympijská multimediální knihovna
- Bibliografie Českého olympijského výboru
- Encyklopedie olympioniků na pultech knihkupectví
- Olympijské Tokio - výstava v Národním muzem (2021)
- Věra Čáslavská - výstava v Národním muzeu (2022)
- Online: Výstava Nestáli stranou, československé devítky a sport
- Příběhy našich olympioniků (projekt s Post Bellum)
ČOA byla hlavním garantem oslav 120 let od založení Českého olympijského výboru. Vydala publikaci Nemůžeš? Přidej věnující se paralelám v historii ČOV a naší republiky, uspořádala výstavu Československé devítky a sport. Nestáli stranou, ve spolupráci s Post Bellum a Evropskými olympijskými výbory vytvořila sérií audiovizuálních výpovědí českých sportovců pod názvem Paměti našich olympioniků. Pro Olympiádu dětí a mládeže v Liberci připravila výstavní panely a další propagační materiály.
ČOA připravuje ve spolupráci s Českým rozhlasem a Klubem sportovních novinářů projekt „Olympismus, média, společnost“. Zaměřuje se na historii a proměny vztahu českého a československého sportu a médií za první republiky, za totalitního zřízení a následně v období obnovy demokracie po roce 1989, s využitím zejména rozhlasového archivu, ale také vybraných historický pramenů a bohatého fotografického fondu ČOV. Součástí projektu bude společná digitální platforma, která agreguje veškerý audiovizuální obsah.
ČOA se také věnuje vědecké činnosti. Zabývá se zkoumáním českého a mezinárodního olympijského hnutí, jeho historií, bibliografií a filozofií, je koordinátorem olympijské výchovy v součinnosti s českými univerzitami a patronátními školami. Dokumentuje kulturní dědictví, publikuje odborné články v recenzovaných časopisech v ČR i v zahraničí a účastní se aktivit, které organizuje Mezinárodní olympijská akademie.
ČOA úzce spolupracuje s Audiovizuálním archivem Českého olympijského výboru. Odborná veřejnost, média, studenti i zástupci médií mohou také využít služeb Olympijského studijního a informačního centra v prostorách FTVS UK (José Martího 31, Praha 6, 16252 - budova H, č. dveří B 127. kontakt: [email protected]).
Orgány České olympijské akademie jsou plénum ČOA, rada ČOA a předsednictvo rady ČOA.
„Sport není projevem přepychu ani zahálky, ale nutností, jež je vyvolána potřebou harmonie mezi prací mozku a fyzickým pohybem. A současně i pramenem vnitřního zdokonalování se.“
Pierre de Coubertin
Rada České olympijské akademie
PŘEDSEDA
- Alexandr KLIMENT
MÍSTOPŘEDSEDOVÉ
- Jiří KYNOS
- Zdeněk ŠKODA (tajemník, [email protected])
ČLENOVÉ
- Michal BURIAN
- Vladimír DRBOHLAV
- Zdeněk HANÍK
- Mikuláš KROUPA
- Richard MRÁZEK
- Barbora REICHOVÁ
- Lucie SWIERCZEKOVÁ