Přinášíme nepředstavitelné

Na světovou scénu vstupuje nový udržitelný materiál vyrobený z plastových odpadků z oceánu - oPET. Jako první na světě z nich tiskne nové různorodé výrobky česká firma 3DDen

oPET je zcela nový recyklovaný materiál z plastového odpadu vyloveného ze světových oceánů. Může být řešením problému zamoření planety plastem vyrobeným často pro jednorázové účely. Český startup 3DDen jej jako první na světě používá při inovativním 3D tisku na tiskárnách vlastní výroby. Vznikají takto nejrůznější předměty od drobných propagačních předmětů či medailí přes hračky a nábytek, až po velké instalace, u kterých se kreativitě a možnostem meze nekladou.

Oceán je mízou naší planety a je na něm závislý život na zemi. Jeho znečištění, zejména plastovým odpadem a zbytky z rybářského průmyslu, narušují křehkou rovnováhu mořských ekosystémů. Absolutní objem plastu, který se dostane do oceánu je ohromující – přibližně 1 milion tun ročně. „Opětovné použití oceánských plastů k výrobě udržitelných produktů přispívá k ochraně mořského života a celkovému zdraví oceánů a planety. Zamyslel jsem se, proč vyrábět věci z nového plastu, když v oceánech je tohoto materiálu takové množství,“ říká Honza Hřebabecký, zakladatel a šéf společnosti 3DDen.

Co všechno lze takto tisknout?

„Lze říci, že téměř cokoli. Naše aktuální praxe potvrzuje, že pohodlně a téměř hned můžeme vyrábět propagační předměty, sportovní medaile, personalizované USB klíčenky nebo nabíječky, nejrůznější hračky, stavebnice, ale i drobný i větší nábytek,“ říká Honza Hřebabecký z 3DDen a dodává: „Já osobně jsem milovníkem vesmíru, a proto jsem si do kanceláře vytiskl nástěnnou plastiku, která je přesnou mapou povrchu planety Mars. Aktuálně pak pro jednoho velkého klienta dokončujeme zakázku obrovského artefaktu pro veřejné prostranství.

Vize udržitelného zítřka

Primárním cílem je přeměnit oceánské plasty na udržitelné produkty. „Náš inovativní přístup zahrnuje opětovné využití tohoto odpadu, převážně prostřednictvím 3D tisku pro větší objekty. Tak jsme dosáhli až 80% snížení emisí CO2 ve srovnání s tradiční výrobou plastů,“ říká Honza Hřebabecký, z 3DDen.

Unikátní farmu 3D tiskáren Honzy Hřebabeckého najdeme v pražských Horních Počernicích v Xaverově v prostorách bývalé velkofarmy drůbeže. Zde téměř nonstop pracuje téměř tři stovky 3D tiskáren různých druhů. „Lze říci, že navazujeme na úspěchy největšího světového výrobce 3D tiskáren, české firmy Prusa Research, od které také část strojů máme. Ty nám ale již nestačily na složitější a propracovanější produkty, a proto jsme začali vyvíjet své vlastní 3D tiskárny,“ říká Honza Hřebabecký a dodává: „V ČR, Evropě ani USA jsem nenašel takhle velkou 3D tiskovou farmu, jako je ta naše. Odlišujeme se i zaměřením – specializujeme se na vícebarevný tisk z kombinovaného materiálu a jsme na zakázku schopni ve 3D vymodelovat a vytisknout prakticky cokoli. To navíc velmi rychle, prakticky do druhého dne.“