Akita 2001
Světové Hry
získané medaile
Počet zlatých medailí
0
Počet stříbrných medailí
0
Počet bronzových medailí
0
datum konání
16. 08. 2001 - 26. 08. 2001
celková účast
3200 sportovců
česká účast
-
počet sportů / disciplín
26 / -
oficiální web
fotobanka

O Hrách

Japonské město Akita projevilo svůj zájem hostit hry na počátku roku 1994 a oficiální nabídku, která ve stejném roce vedla k podpisu smlouvy, předložila o dva roky později. Jedním z hlavních problémů Akita Games byla jazyková interpretace, neboť relativně málo lidí v Japonsku mluví anglicky a ještě méně lidí mimo Japonsko mluví japonštinou. Pořadatelé využili více než 1000 osob (profesionální i vyškolení dobrovolníci) jako tlumočníky během akce. Světové hry 2001 začaly slavnostním zahájením na Yabase Stadium, které oslnilo show plné kulturních prvků, hudby a tance a závěrečným ohňostrojem pod jasně modrou a slunnou oblohou.

Organizaci Her nepřálo počasí a kvůli pro tuto oblast typických tajfunům docházelo k odložením mnoha soutěžních disciplín. Špatné počasí také narušilo nový prvek v hrách, tzv. World Games Plaza; slavnostní místo v centru města, kde se sportovci mohli setkat s ostatními sportovci a občany Akity. Japonská Akita se stala prvním hostitelským městem, ve kterém bylo umožněno národním olympijským výborům zajistit ubytování svým sportovcům i mimo období jejich soutěží.

Světové hry v Akitě se staly úspěšnými nejen pro sportovce, ale i pro organizátory. Prodej vstupenek byl daleko za očekávání. Díky uzavření smlouvy s japonským Broadcasting Corporation, NHK, byly vysílány Světové hry i na televizních obrazovkách po celém světě.