Dojemná setkání i ujištění. Olympijský Setkávač znovu spojil rodiny

Olympijské festivaly
Olympijské festivaly
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Svého tátu neviděl víc než dva měsíce, skype ani telefonáty jim osobní kontakt nemohly vynahradit. „Nad ten prostě není,“ popsal své pocity Václav Fiala, první návštěvník olympijského Setkávače. Kontejner, který měl v tuto dobu brázdit venkovní akce a zvát na Olympijské festivaly, přetvořil Český olympijský výbor na bezpečné místo pro setkávání. Zdarma ho zapůjčuje domovům pro seniory.

Olympijský Setkávač znovu spojil rodiny

„Měli jsme připravený kontejner se vzdělávacím obsahem pro Olympijské festivaly, ale ty jsou stejně jako Hry v Tokiu přesunuty na příští léto. Inspirovali jsme se v Holandsku, kde dlouhé odloučení seniorů řešili jednoduše upraveným kontejnerem. Oslovili jsme tedy partnery Olympijského festivalu a ti nám během dvou týdnů pomohli speciální kontejner vytvořit,“ říká Petr Graclík, generální sekretář ČOV.

Pro projekt se nadchl majitel firmy Johnny servis Matthew V. Duras a nechal přebudovat zcela nový přívěs připravený pro vzdělávací zónu Olympijských festivalů: „ Bylo nám jasné, že každý den navíc, kdy se lidé v domovech nemohou vidět se svými příbuznými, jim ubírá sílu. Začali jsme proto jednat hned a vymysleli, jak můžeme náš přívěs přizpůsobit.“

Vnitřní prostor je přepažený plexisklem, čímž vznikly dvě stejné místnosti a návštěvníci se tak bezpečně vidí. S tím, aby se i dobře slyšeli, pomohl další partner Olympijských festivalů firma AV media. Lidé spolu mluví přes mikrofony, pokud nějaký senior opravdu špatně slyší, může využít připravená sluchátka. Setkávač má dva oddělené vchody, aby se lidé přímo nepotkali. Po každé návštěvě je vnitřní část kontejneru pečlivě vydezinfikovaná a po celou dobu v obou částech běží čistička vzduchu.

„ Mám velkou radost, že jsme první zařízení, které může tento setkávací kontejner využít. Nejenom, že se naši klienti mohou potkat se svou rodinou o týden dřív, ale pomůže nám to překlenout další týdny, kdy se uvolní návštěvy v domovech pro seniory,“ řekl Pavel Kyzlink, ředitel Domova seniorů Říčany. „Zároveň je to skvělé řešení, pokud by se podobná situace opakovala.“

Rodina si se svými blízkými může popovídat 15 minut. Václav Fiala odcházel ze Setkávače s úsměvem, který byl zřetelný i navzdory roušce. Na vlastní oči se ujistil, že se jeho táta měl během těchto osmi týdnů dobře a dokonce se skvěle opálil.

Foto: ČOV/Barbora Reichová

líbil se ti článek?