Český olympijský výbor představil světu manuál k organizaci Olympijských festivalů

Olympijské festivaly
Olympijské festivaly
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Manuál, který má pomoci ostatním zemím organizovat Olympijské festivaly, dnes představil Český olympijský výbor. Webová příručka má osm kapitol a sdružuje zkušenosti z různých zemí, kde se sportovní parky/festivaly v době olympijských her konaly v různých podobách. Konference se v pražském hotelu Angelo zúčastnilo takřka 100 delegátů ze třinácti zemí světa.

Manuál vznikl v rámci projektu Sport Parks Inspired by the Olympics díky spolupráci osmi národních olympijských výborů z České republiky, Finska, Itálie, Francie, Belgie, Nizozemí, Chorvatska, Slovinska a zástupců Jihočeského kraje. Český olympijský výbor celý tento dvouletý projekt, který podpořila Evropské unie, koordinoval ve spolupráci s MOV pod vedením Jany Janotové.

Jde o další krok v šíření myšlenky, kterou ČOV uvedl do života v Česku v roce 2014 díky Olympijskému parku Soči-Letná. Tuto myšlenku nyní rozvíjí celosvětově Mezinárodní olympijský výbor v podobě Olympijských festivalů. Už letos v době zimních olympijských her v Pchjongčchangu proběhly pilotní festivaly na čtyřech místech – v Česku (Brno a Ostrava), ve Francii (Grenoble), Slovinsku a v Kosovu.

„Je to naprosto skvělý projekt, kterému Mezinárodní olympijský výbor dává jednu z nejvyšších priorit. Hlavně kvůli šíření olympijských myšlenek a hodnot do celého světa, kvůli tomu, že přinese olympijské hry přímo k fanouškům,“ pochvaloval si v Praze James McLeod, zástupce Mezinárodního olympijského výboru, který má na starosti vztahy s národními olympijskými výbory.

Předseda ČOV Jiří Kejval poděkoval všem, kdo se na tvorbě manuálu podíleli. „Od prvního olympijského parku na Letné v roce 2014 jsme ušli obrovský kus cesty. Jsem velmi rád, že díky partnerům i podpoře Mezinárodního olympijského výboru a dalších organizací můžeme naše know-how šířit tímto způsobem do světa. Manuál je velmi podrobný a poskytuje detailní návod a informace možným zájemcům o organizaci Olympijských festivalů,“ uvedl Kejval.

Podle místopředsedy ČOV pro zahraniční vztahy Romana Kumpošta manuál také inspiruje k tomu, aby co nejvíc zemí festivaly v budoucnu organizovaly. „Festivaly mohou být lokální na skromné úrovni, ale také čtrnáctidenní velkolepou akcí. I to manuál zohledňuje. Máme velkou radost, že je tento projekt nyní pod střechou Mezinárodního olympijského výboru,“ doplnil Kumpošt.

Všechny prezentace ze semináře si můžete prohlédnout na anglické verzi webu olympic.cz ZDE.

líbil se ti článek?