V nominaci na Evropské hry jsou i olympijští medailisté. Nechybí ani judista Krpálek

Evropské hry 2019
Evropské hry 2019
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Tři olympijští medailisté Lukáš Krpálek, David Kostelecký a Daniel Havel ozdobili nominaci českého týmu na druhý ročník Evropských her, které se budou v běloruském Minsku konat od 21. do 30. června. Výprava čítá celkem 117 sportovců ze 14 sportů.

Kromě držitelů olympijských medailí jsou v nominaci i halový mistr světa na čtvrtce Pavel Maslák, stříbrná oštěpařka z mistrovství Evropy Nikola Ogrodníková, mistr světa i Evropy v rychlostní kanoistice Martin Fuksa či evropský šampion v keirinu Tomáš Bábek.

„Tým máme silný, je v něm řada medailistů z evropských i světových šampionátů. Nedáváme si konkrétní medailové cíle, ale vždycky je příjemné, pokud se v počtu úspěchů podaří trumfnout předchozí ročník,“ uvedl Martin Doktor, šéf výpravy.

Češi budou v Minsku obhajovat sedm medailí z Baku, kde měly Evropské hry v roce 2015 premiéru. Výprava tehdy získala dvě stříbra a pět bronzů. Nejúspěšnějším sportovcem byl se ziskem obou cenných kovů Martin Fuksa, jenž je v nominaci i letos. Více zde.

Evropské hry jsou jakousi evropskou olympiádou. Konají se jednou za čtyři roky a zastřešují je Evropské olympijské výbory. Ve čtyřech sportech (stolní tenis, střelba, karate a lukostřelba) se lze přímo kvalifikovat na olympiádu do Tokia, v dalších čtyřech (atletika, badminton, cyklistika, judo) se sportovcům budou počítat body do kvalifikačního žebříčku.

„Organizátoři v Baku pojali před čtyřmi lety akci hodně prestižně a v mnoha ohledech připomínala olympijské hry. Od Minsku očekávám něco podobného, Bělorusové jsou sportovní národ,“ dodal Doktor.

„Do Minsku vezeme velkou výpravu i spoustu materiálu. Bude to akce špičkového formátu se skvělým obsazením.“

Největší zastoupení mají Češi v atletice (21 sportovců), následuje cyklistika (20) a sportovní střelba (17). V Minsku je budou reprezentovat i basketbalové týmy 3x3, tedy disciplína, kterou čeká na olympiádě v Tokiu pod pěti kruhy premiéra.

Stejně jako na „velké“ olympiádě nechybí na Evropských hrách zahajovací i závěrečný ceremoniál, státní hymny či ubytování ve společné vesnici.

Podle Doktora je charakter akce pro sportovce velkým přínosem. „Řada z nich žije v bublině svého sportu a teď budou mít šanci poznat se navzájem a na vlastní oči vidět, jak to funguje v jiných disciplínách.“

Kompletní nominaci českého týmu najdete ZDE. (odkaz PDF).

>>> Čtěte dále:

Do Brna zavítala pochodeň z Evropských her, nesla ji i Šárka Kašpárková

líbil se ti článek?