Zlaté žně! Ikonické chvíle, kdy Česko kralovalo na olympiádě v jeden den

Zlaté příběhy
2 Minuty čtení

Tyhle dny se zlatým písmem zapsaly do české sportovní historie. Podívejte se na šest momentů, kdy se Češi mohli radovat ze zlatých olympijských medailí vybojovaných v jeden den.

Londýn 1948

Zlato plavalo na hladině. Psal se 12. srpen 1948 a do olympijského závodu nastoupili rychlostní kanoisté. Josef Holeček v Londýně s nebývalou suverenitou ovládl kilometrovou trať kategorie C1, když druhého Kanaďana Bennetta porazil na vlastnoručně vyrobené kanoi o více než 11 sekund! Zlato na kilometrové trati v C2 vybojovali po dramatickém souboji s americkou lodí i legendární Jan Brzák-FelixBohumilem Kudrnou.

Helsinki 1952

Jeden z nejdojemnějších zlatých momentů. 24. července 1952 ovládl Emil Zátopek závod na 5000 metrů a jeho žena Dana si pro štěstí půjčila manželovu zlatou medaili. O několik hodin později pak kralovala v hodu oštěpem a vyhrála svou vlastní zlatou olympijskou medaili. Z jejího oštěpu, kterým kralovala v Helsinkách, pak Emil udělal koště.

Mexiko 1968

Byly to její hry! Ikonická gymnastka Věra Čáslavská navázala na úspěšné hry v Tokiu i o čtyři roky později v Mexiku, kde během 25. října 1968 vyhrála tři zlaté olympijské medaile. Celkem si odvezla z Mexika čtyři zlaté medaile a jedno stříbro. Stala se hrdinkou her a na konci roku byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa.

Montreal 1976

24. července na montrealském velodromu dráhař Anton Tkáč vybojoval prvenství ve sprintu. Jako nenasazený jezdec přešel přes všechny těžké soupeře až do finále, ve kterém si v dramatickém souboji poradil s Francouzem Morelonem. Ze zlata se ten den radoval i Josef Panáček. Při střelbě brokovnicí si uchoval pevné nervy a do rozstřelu o zlato šel s Nizozemcem Swinkelsem. Soupeř jednou chyboval, zatímco Panáček sestřelil všech 50 asfaltových holubů.

Atlanta 1996

Zlatým dnem pro samostatnou Českou republiku na olympijských hrách byl 3. srpen 1996 v Atlantě. Kanoista Martin Doktor ten den vyhrál na trati 1000 metrů první ze dvou zlatých medailí a Jan Železný po hrách v Barceloně obhájil zlato v hodu oštěpem i v USA.

Tokio 2020

Zlatá medaile kamaráda sloužila jako motivace. 30. července 2021 Jiří Prskavec ovládl závod vodních slalomářů v kategorii K1. V ten samý den bojoval na žíněnce v turnaji judistů i Prskavcův velký kamarád Lukáš Krpálek, který sledoval, jak si Jířa vede v divokých peřejích. „Že vyhrál, mi strašně pomohlo. Motivovalo mě to,“ říkal Krpálek, který porazil všechny soupeře a po hrách v Riu kraloval i v Tokiu.