Už 10 let plní dětské sny. Česká olympijská nadace slaví výročí

Olympijská nadace
Olympijská nadace
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Magickým datem 12. 12. 2012 odstartovala činnost České olympijské nadace. Charitativní projekt Českého olympijského výboru podporuje sportovce ve věku od 6 do 18 let a pomáhá sportovat dětem, jejichž rodičům chybí finanční prostředky na jejich sportovní aktivity. Podporuje i děti z dětských domovů a v pěstounské péči. Pojďme se podívat, co se za těch 10 uplynulých let nadaci podařilo.

Kouzelná čísla

Za 10 let Česká olympijská nadace podpořila 3771, mezi které rozdělila částku 21 417 580 korun. Suma se skládá z příspěvků na uhrazení kroužků či zakoupení sportovní výbavy. Nejčastěji bylo přispíváno na fotbal, florbal, basketbal nebo lední hokej. Celkem ale byly podpořeny děti z 98 různých sportovních odvětví. „O příspěvku nerozhoduje výkonnost a sportovní úroveň, ale chuť sportovat. Příspěvek jde vždy konkrétním dětem na konkrétní věc – například na členské příspěvky, sportovní soustředění, kempy, sportovní vybavení,“ řekla Veronika Opršalová, ředitelka České olympijské nadace.

Už 10 let plníme dětské sny 💚 | Česká olympijská nadace
(2:21)

Zážitky s olympioniky

Kromě finanční či materiální pomoci plní Česká olympijská nadace malým sportovcům i jejich sny. Řada dětí se chce potkat se svými sportovními idoly i si s nimi zatrénovat. V minulosti tak nadace zprostředkovala trénink s golfistkou Klárou Spilkovou, výběh s atletem Pavlem Maslákem, prohlídku stájí s jezdkyní Annou Kellnerovou či vyjížďku na kolech s bikerem Jaroslavem Kulhavým.

Výzvy pro nadaci

Česká olympijská nadace pořádá i speciální výzvy, které podporují sportování dětí a zapojuje se do nich celá řada olympioniků a lidí. Před dvěma roky byla uspořádána Everest Challenge, kdy za deset a čtvrt hodiny v sedle kola zdolal třináctkrát Lysou horu biker Jaroslav Kulhavý. Našlapal tak 8848 výškových metrů pro dobrou věc. Navíc se v rámci této akce vybralo přes půl milionu korun! Letos v říjnu byla odstartována výzva #pohybemprodeti, kdy si kdokoli a odkudkoliv mohl na dálku koupit virtuální startovní číslo a následně si mohl vyšlápnout, vyběhnout nebo třeba vyjet na kole libovolný kopec ve svém okolí.

Olympijská VÝZVA! 💪🏻 Vyšlápni si svůj oblíbený kopec ⛰ | #POHYBEMPRODETI
(1:26)

Nadační „dítě“ na olympiádě

Krásný dárek k 10. výročí dostala i sama Česká olympijská nadace. Hokejistka Natálie Mlýnková, která byla tři roky podporována nadací se jako první nadační dítě zúčastnila olympijských her. V únoru 2022 v Pekingu nastoupila do pěti utkání a dala i gól. „Obrátila jsem se na nadaci s prosbou o pomoc. Díky tomu, že nám lidé z nadace pomohli, si Natálie plní své sny. Studuje školu v Americe, hraje hokej za národní tým a probojovala se až na olympijské hry. Nebýt pomoci nadace, tak nevím, jestli by to dotáhla tak daleko,“ uvedla Gabriela Mlýnková, maminka Natálie.

Pomáhat můžete i vy

Pokud se chcete také zapojit a pomoci dětem, kterým chybí finanční prostředky na sportovní aktivity, navštivte stránku České olympijské nadace. Kromě finanční podpory stačí například i zmínka o nadaci. „Jestli víte o dítěti, kterému ve sportování brání nedostatek financí, tak mu řekněte o České olympijské nadaci!“ dodává Opršalová.

líbil se ti článek?