Jaroslav
Kulhavý
narozen
08. 01. 1985, Ústí nad Orlicí
sport
Horská kola
disciplína
závod
karierní status
aktivní sportovec
medaile z olympijských her
Počet zlatých medailí
1
Počet stříbrných medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
4
sociální sítě

profil sportovce

Díky olympijskému prvenství, titulu mistra světa, dvěma zlatým z mistrovství Evropy či celkovému triumfu ve Světovém poháru jeden z nejlepších bikerů planety.

Při svém třetím startu pod pěti kruhy Jaroslav Kulhavý zkompletoval sbírku prvenství na vrcholných akcích, když díky skvěle načasované formě ovládl v Londýně závod horských kol. Na náročné trati v areálu Hadleigh Farm se od počátku držel v čele a v dramatickém finiši si poradil i se Švýcarem Schurterem, jenž s ním jako jediný ze soupeřů dokázal držet krok. Rodák z Ústí nad Orlicí se tak postaral o první cyklistickou olympijskou medaili v samostatné české historii. O čtyři roky později v Riu si pořadí v cíli se Schurterem prohodili. I stříbro však bylo velkým úspěchem, neboť na jaře si po pádu z kola zlomil ruku a musel na operaci.

Univerzální cyklista, který vedle horských kol startuje i v silničních a cyklokrosových závodech, na sebe poprvé výrazněji upozornil v roce 2003, kdy se stal juniorským mistrem světa i Evropy. Na světovém šampionátu v elitní kategorii se mezi nejlepší prosadil stříbrem z Mont St. Anne 2010, v následující sezoně kromě MS a ME ovládl i celkové hodnocení Světového poháru. Vedle toho má na kontě rovněž zlato z mistrovství světa v maratonu či prvenství v náročném etapovém závodu dvojic Cape Epic.

výsledky sportovce

Hry sport disciplína umístění
Rio 2016
Horská kola
závod
2
Londýn 2012
Horská kola
závod
1
Peking 2008
Horská kola
závod
18.
Atény 2004
Horská kola
závod
nedokončil

Vzory / hrdinové

Emil Zátopek

Motto

Co tě nezabije, to tě posílí.