Na otočku doma a už zase do Ria. Kouč cyklistů doufá, že na úspěch Kulhavého naváží i paralympionici

Rio 2016
Rio 2016
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

S trochou nadsázky lze říct, že kde se „upečou“ velké cyklistické medaile, tam Viktor Zapletal nechybí. 48letý kouč odletěl minulý týden podruhé během jednoho měsíce do Ria – tentokrát coby kouč českých paralympioniků.

Na konci srpna byl samý úsměv, když jeden z jeho svěřenců Jaroslav Kulhavý vydřel na olympijské trati stříbro. „Mám obrovskou radost, druhé místo je vynikající.“

Po příletu z Brazílie se na pár dnů otočil doma, aktuálně už je ale zase v Riu, aby pomohl cyklistické části paralympijské výpravy včetně jejího nejúspěšnějšího člena Jiřího Ježka.

Viktor Zapletal, velezkušený kouč, patří mezi ikony ve svém oboru. Vede reprezentaci horských kol i tělesně hendikepovaných, je vedoucím trenérem na Dukle nebo také členem Rady expertů Českého olympijského výboru.

„Baví mě to. Nemám jiné vysvětlení pro to, že tuhle práci na tolika frontách vykonávám,“ říká.

S oběma výpravami cestuje pod pět kruhů podruhé, s paralympioniky je na olympiádě už potřetí. Většina věcí je pro kouče stejných, jiné se z pochopitelných důvodu liší. Zapletala ale čeká vesměs stejná šichta.

„Trénink a závody zdravých i hendikepovaných sportovců mají víceméně stejný koncept. Jejich příprava je v základních strukturách totožná, tím pádem i moje práce. Nedělám dvě jiné činnosti, jak si občas někdo myslí.“

Reprezentantům obou skupin se věnuje celoročně a sám označuje práci na dvou frontách za velkou budoucnost. Kvůli důvodům praktickým, ekonomickým i jakémusi know how.

„Vezměte si třeba Brity – jejich trenérské skupiny se prolínají takovým způsobem, že nikomu už není divné, pokud letí jednou s paralympioniky a potom se zdravými sportovci,“ vysvětluje.

Při srpnové návštěvě v Riu osobně „okouknul“ trať pro silniční cyklisty-paralympioniky a zapsal si: Náročnost úseků odpovídá předpokladům. Jen vezměme méně materiálu.

„Od Viktora máme perfektní informace,“ potvrdil ještě před odletem Ježek, sběratel medailí od Sydney 2000. „Díky tomu jsme doladili veškeré detaily a udělali změny ve vybavení.“

Sám Zapletal často cítí před závody nervozitu, ale tlak sám na sebe si nepřipouští. „Jsem realista. Snažíme se sportovce co možná nejlíp připravit, pak už je to otázka jejich výkonu i štěstí.“

A cíl před paralympiádou? „Pokud by Jarda Kulhavý nebyl jediným olympijským medailistou, budu spokojený.“

Foto: ČTK

líbil se ti článek?