Stejně jako v Riu. Vlajkonošem české výpravy na Evropských hrách bude judista Krpálek

Rio 2016
Rio 2016
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek ponese českou vlajku na zahajovacím ceremoniálu Evropských her, které v běloruském Minsku startují v pátek 21. června. V nominaci je nakonec 119 sportovců ze 14 sportů.

„Jsme olympijská výprava, máme v týmu dva olympijské vítěze, a tak bychom měli dát šanci nést vlajku nejprve těm nejlepším. Oslovil jsem tedy oba dva, jak Lukáše Krpálka jako vítěze z Ria 2016, tak střelce Davida Kosteleckého, šampiona z Pekingu 2008. David roli vlajkonoše přenechal Lukášovi jako aktuálnímu letnímu olympijskému vítězi,“ uvedl Martin Doktor, šéf české výpravy. „Navíc Lukáš nesl vlajku na zahájení v Riu a vyplatilo se mu to. Tak třeba to bude znovu tak.“

Na olympijských hrách se stalo zvykem, že si vlajkonoše volí sami sportovci. Z časových důvodů se tentokrát volba obešla bez hlasování. „Zvolili jsme rychlejší a méně hektickou variantu, jelikož se sportovci do vesnice v Minsku sjíždějí postupně. Byli jsme připraveni dát hlasovat v případě, kdyby oba oslovení na nabídku kývli. David to ale vyřešil za nás,“ doplnil Doktor.

Krpálek se v brazilském Riu stal prvním českým vlajkonošem, který na daných olympijských hrách vybojoval zlatou medaili. A tak neváhal, když dostal možnost jít v čele týmu také na Evropských hrách, kde před čtyřmi lety získal stříbro. „Mám z toho ohromnou radost. Když mi Martin Doktor psal zprávu, jestli bych chtěl být vlajkonošem, odpověděl jsem, že to pro mě bude obrovská čest. Stejně jako když jsem byl na olympiádě. Nést vlajku naší země a přivést naše sportovce na stadion je pro mě obrovská pocta,“ řekl Krpálek.

Na ceremoniál v Riu má skvělé vzpomínky, i když dlouhé čekání na zahájení bylo únavné. „To jsou okamžiky, které si člověk zapamatuje po zbytek života. Samozřejmě k tomu patří, že musí přijít několik hodin dopředu, což ho trochu vyčerpá. Ale pak když přijde na stadion, je to něco nádherného.“ V den slavnostního zahájení ho navíc čeká brzký budíček na odlet v sedm hodin ráno. „Takže to bude náročný den. Ale dospím to. Závod mám v pondělí, je dost času si odpočinout a připravit se.“

Česká výprava se v Minsku zmenšila na 119 sportovců, jelikož z nominace vypadl zraněný judista Jakub Ječmínek. Na poslední chvíli došlo i k dalším změnám. Místo Lukáše Turečka se v sambu představí Miroslav Vacek. Silničního cyklistu Aloise Kaňkovského, který si dva dny po etapovém vítězství v závodě Kolem Maďarska při pádu zranil kyčel, nahradil Petr Hampl. V basketbalu 3x3 bude místo Romana Zachrly reprezentovat Daniel Zach.

Češi budou v Minsku obhajovat sedm medailí z Baku, kde měly Evropské hry v roce 2015 premiéru. Výprava tehdy získala dvě stříbra a pět bronzů. Na místě už jsou boxeři, kteří v Bělorusku trénovali, během středy je doplní 40 sportovců včetně olympijského vítěze Davida Kosteleckého.

Novinky, zajímavosti a informační servis z Evropských her najdete na webu czechteam.info/minsk.

Aktualizovanou nominaci české výpravy najdete ZDE.

líbil se ti článek?