Na olympijské hry mládeže v Lausanne se vyrazí v lednu největší česká výprava

YOG 2020
YOG 2020
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Rekordní výprava co do počtu účastníků se chystá na zimní Olympijské hry mládeže v Lausanne. Ve Švýcarsku bude od 9. do 22. ledna 2020 soutěžit 74 českých sportovců ve věku od 15 do 18 let. Závodit budou v alpském lyžování, skikrosu a ski slopestylu, běhu a skocích na lyžích, severské kombinaci, snowboardcrossu, snowboardovém slopestylu, biatlonu, curlingu, krasobruslení, short tracku, rychlobruslení, skeletonu, jízdě na saních a ledním hokeji. V něm bude reprezentovat tým dívek, muži i ženy jsou zastoupeni v nových soutěžích 3 na 3, kde budou soupeřit mezinárodní týmy.

„Historicky největší výpravu na zimní Olympijské hry mládeže budeme mít díky tomu, že do programu přibyly nové disciplíny, a také díky tomu, že mladí sportovci dokázali vybojovat víc míst než v minulosti. O tom, jestli to bude mít vliv na počet medailí, ale nespekulujme. V mládežnických soutěžích je těžké odhadovat konkurenci,“ řekl Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru a šéf výpravy.

Na prvních zimních Olympijských hrách mládeže v Innsbrucku získal český tým dvě medaile, zlato slavil sdruženář Tomáš Portyk. V Lillehammeru 2016 dobyl tým pět umístění na stupních vítězů, prosadily se například hokejistky, dvě stříbrné medaile vybojovali krasobruslaři Anna Dušková a Martin Bidař, kteří se loni představili mezi sportovními dvojicemi i na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu. Na hrách v Lausanne se i tentokrát ukáže řada sportovců, kteří prošli například republikovou Olympiádou dětí a mládeže nebo Evropským olympijským festivalem mládeže.

„Samozřejmě bychom si přáli, aby naši sportovci dosáhli na co nejlepší umístění i v Lausanne. Ale nejde jen o sportovní úspěch. Mládežnické akce jsou skvělým krokem na cestě k olympijským hrám nejen po sportovní stránce, mladí závodníci se na jednom místě potkají s parťáky z jiných odvětví a disciplín, zažijí slavnostní ceremoniály, zapalování olympijského ohně, vzdělávací programy, mezinárodní soutěže a olympijskou atmosféru jako celek. To všechno se jim může hodit i v budoucnosti,“ dodal Martin Doktor.

Ve Švýcarsku čekají sportovce skvěle připravená sportoviště, ale zároveň v řadě případů i dost cestování. Některé disciplíny (rychlobruslení či sporty v ledovém korytě) se odehrávají ve Svatém Mořici, kde bude vedle Lausanne i další olympijská vesnice.

„Je hezké, že Lausanne a Švýcarsko jako hlavní světové centrum olympismu hostí olympijskou akci. Prostředí je krásné, ale nese to s sebou i dost přesunů. Znamená to, že dvě skupiny výpravy od sebe budou oddělené. Když pominu organizační komplikace, je to škoda z toho důvodu, že celý tým nebude na mládežnické akci pohromadě. Na druhou stranu, i to je příprava na olympijské hry. Třeba v Pekingu 2022 budou vzdálenosti enormní,“ dodal Martin Doktor.

Finální nominaci české výpravy si můžete prohlédnou zde.

líbil se ti článek?