​Zlato, nebo nic. Olympijský šampion Švancer ve finále Big Airu riskoval

YOG 2020
YOG 2020
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Na stupních vítězů mačkal svou zlatou medaili v ruce, poslouchal českou hymnu. „Jsem strašně šťastný, že se mi to podařilo,“ říkal nadšeně Matěj Švancer, patnáctiletý mladík, který na Olympijských hrách mládeže v Lausanne ovládl závod v Big Airu.

A jaký byl jeho zlatý olympijský den?

Stejná situace, jiná disciplína. Po úvodní finálové jízdě se Švancer pyšnil na prvním místě průběžného pořadí - stejně jako ve slopestylu, ve kterém nakonec skončil čtvrtý, v tu chvíli držel medailovou pozici. Jenže po té druhé ho soupeři odsunuli na pátou příčku. Ve třetí jízdě tak musel riskovat a tentokrát to vyšlo. „Je to karma,“ smál se jen o chvilku později.

Připomněl tak právě slopestyle, ve kterém mu medaili sebral poslední možný soupeř a on na jeho „útok“ nedokázal odpovědět. „Trošku jsem si na to vzpomněl a rozhodl jsem se, že to teď musím zvládnout líp,“ prozradil Švancer.

Podruhé v životě

I proto do své třetí finálové jízdy zařadil skok, který do té doby zvládl pouze jednou, navíc v tréninku - Switch Double Cork 1600 se safety grabem. „Ta jízda byla naprosto dokonalá,“ líčil trenér Michal Peč. „Jsem na něj pyšný, i slza mi ukápla. Rozhodli jsme se ale pro taktiku zlato, nebo nic. A Matěj to zvládl a vyšlo mu to perfektně.“

Švancer si na skok, který pravidelně nepiluje, věřil. Odvahu mu dodal právě kouč Peč. „Řekl mi, že to zvládnu, tak jsem tomu uvěřil,“ vyprávěl český mladík, který s rodinou bydlí v rakouském Kaprunu. „Dřív jsem dělal alpské lyžování, hodně mě naučil táta. Rodiče mě moc podporovali a věřili, že bych mohl něco dokázat, proto jsme se odstěhovali do Rakouska.“

Do finále se probojoval také Štěpán Hudeček, který skončil na 11. místě. „Jo, je to finále, takže dobrý. Pomýšlel jsem si ale trochu výš. Spokojený bych byl třeba s nějakým osmým místem,“ hodnotil freeskier, kterého podporuje Česká olympijská nadace. „Díky tomu můžu i zažívat tohle všechno tady. Moc jsem si to tu užil. Poznal jsem nové lidi a byla tu skvělá atmosféra.

Foto: ČOV/Václav Pancer

líbil se ti článek?