Boule, skoky, slalom! Zábava a adrenalin na běžkách, to je Cross-country cross

YOG 2020
YOG 2020
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Deset běžců na lyžích se rozjede po hromadném startu do trati, první v cíli vyhrává. Po cestě mají ale kromě soupeřů další nástrahy – boule, ostré zatáčky, „velbloudí hrby“ drsné výjezdy, prudké sjezdy do zatáček, slalomové branky či malý skokanský můstek. Vypadá to jako sprint, ale není to sprint. Nová disciplína, která má podle závodníků budoucnost. Cross-country cross.

Mezinárodní premiéru si nová disciplína odbyla na Olympijských hrách mládeže v Lillehammeru před čtyřmi lety, kde byla česká talentovaná běžkyně Barbora Havlíčková osmá, tentokrát byla úvodní soutěží běhu na lyžích na mládežnické olympiádě v Lausanne. Z kvalifikace se do hlavního závodu podle časů dostane třicet nejlepších běžců na lyžích, po deseti se pak jedou tři semifinále. První dva a další čtyři s časem si zajistí postup do finále.

„Mně to přijde fajn, protože to je zábavné, atraktivní, akční a mladým sportovcům se to líbí,“ nechal se slyšet trenér mládeže Zbyněk Pavlásek. Mladí sportovci ve věku do 18 let často od sportu utíkají, ale tohle by je podle kouče mohlo udržet. „Mládež nemůže každý den jen tupě makat, musí se sportem bavit a tohle je přesně, co jim to umožní. Pro mě je tohle budoucnost běžeckého lyžování,“ myslel si.

Závodníci jsou na trati zhruba čtyři a půl minuty, což je o něco málo víc než při klasickém sprintu. V Lausanne je čekaly dva okruhy s náročnými pasážemi, jako je jízda v boulích, skok při sjezdu, slalom mezi brankami při výjezdu prudkého kopce či sjezd s ostrými a nebezpečnými zatáčkami. „Je to zábava, určitě to je atraktivnější než klasický intervalový závod,“ shodli se mladí čeští běžci na lyžích.

Podobné závody se v České republice občas mezi dětmi jezdí, na mezinárodní úrovni se zatím do programu Světového poháru či závodů nižší série FIS nedostaly. „Mezinárodní federace upřednostňuje tradiční disciplíny, takže to je trochu složitější,“ povídal trenér Pavlásek. Podobné závody se jako mezinárodní seriál jezdily před několika lety pod názvem Red Bull Nordix, ale měly trochu jiný formát a hlavně nepatřily pod hlavičku mezinárodní federace FIS.

„Podle mě je to super, protože to je pestré a dramatické, baví mě to. Mělo by se to jezdit častěji,“ nechala se slyšet česká reprezentantka Eliška Šibravová, které na hrách v Lausanne unikl postup o jediné místo. Podobně mluvil i Mathias Vacek, který obsadil 28. pozici. „Párkrát jsem to v Čechách jel a myslím si, že to není špatný nápad. Je to akční, jsou tam skoky, boule, slalom, je to atraktivní pro díávky a člověka ty závody hned víc baví,“ uvedl Vacek.

líbil se ti článek?