Do olympijských her v Riu zbývají dva roky

Rio 2016
Rio 2016
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Teprve nedávno skončilo v Brazílii fotbalové mistrovství světa, přípravy na další sportovní svátek však už běží naplno. Od úterka přesně za dva roky, tedy 5. srpna 2016, budou na slavném stadionu Maracaná zahájeny Hry XXXI. olympiády. Český olympijský výbor už se na příští hry, jež poprvé proběhnou v Jižní Americe, důkladně chystá.

Co nejlepší podmínky pro české sportovce

V polovině olympijského cyklu navíc v některých sportech již začínají kvalifikace. „Body sbírají už například plážoví volejbalisté, judisté a někteří cyklisté. Třeba střelci budou soupeřit o největší počet míst již na zářijovém mistrovství světa v Granadě,“ vysvětlil sportovní ředitel ČOV Martin Doktor.

Český olympijský výbor proto pro nadějné sportovce znovu připravuje co nejlepší možné zajištění i po finanční stránce. „V současné době vybíráme mladé talenty do programu stipendií Mezinárodního olympijského výboru. Zároveň připravujeme s ministerstvem školství systém nadstandardní podpory pro medailové naděje, jak tomu bylo před zimními olympijskými hrami v Soči. Tam se to vyplatilo, protože všichni medailisté tuto podporu čerpali,“ připomněl Martin Doktor zázemí před zimní olympiádou, z níž česká výprava dovezla rekordních osm medailí.

Pochyby? Povinný kolorit

V Riu de Janeiru bude český tým navazovat na velké úspěchy z Londýna 2012, kde sportovci vybojovali deset medailí. O britské metropoli se v posledních měsících spekulovalo jako možném náhradním dějišti her 2016, protože panovaly obavy, zda se olympiáda vzhledem ke stavu příprav v Riu de Janieru uskuteční. „Mezinárodní olympijský výbor na vše bedlivě dohlíží. Předseda Thomas Bach nás ujistil, že Brazílie hry zvládne. Po fotbalovém šampionátu se nadechuje k další velké akci a právě zkušenosti z mistrovství světa budou cenné i pro přípravu her. Pochyby vnímám jako povinný kolorit, Rio obstojí,“ uvedl Petr Graclík, generální sekretář ČOV, který je v intenzivním kontaktu s organizačním výborem.

Kampaň Česko sportuje pokračuje

Stejně jako v případě zimních her v Rusku bude i olympiáda v Brazílii pro české fanoušky vzdálená a nákladná na cestování. Český olympijský výbor opět sportovním fanouškům olympijskou myšlenku co nejvíc přiblíží. „Chceme zopakovat úspěch letošního Olympijského parku, který měl mimořádný ohlas i v zahraničí,“ řekl Petr Graclík. Od září také pokračuje Olympijský víceboj na základních školách v celé republice.

Věděli jste, že:

  • Zahajovací ceremoniál her proběhne na slavném stadionu Maracaná s kapacitou 74 738 diváků.
  • Osm sportů již začalo kvalifikaci.
  • Organizaci her bude pomáhat přes 70 000 dobrovolníků z celého světa. Přihlásit se můžete od 28. srpna i vy.
  • Polovina olympijských areálů již existuje, čtvrtina sportovišť bude mobilních pouze pro potřeby her.
  • 40 % olympijské vesnice v oblasti Barra je již postaveno.
  • V Riu de Janeiru se staví přes 50 nových hotelů.

Ke stažení:

Na fotografii zleva: Markéta Sluková, Kristýna Kolocová (plážový volejbal), Mirka Knapková (skif), David Svoboda (moderní pětiboj), Vávra Hradilek (vodní slalom)

líbil se ti článek?