Český ženský golf je na vzestupu. Pomohlo i jeho zařazení na olympiádu

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Na olympiádě v Riu reprezentovala Česko jen Klára Spilková, příště už ale může být českých golfistek pod pěti kruhy více. Ženský golf je u nás na vzestupu. A má i výsledky. Vždyť na prestižním turnaji AMUNDI Czech Ladies Challenge, který se začátkem srpna konal na Konopišti, prošlo cutem 18 Češek a čtyři z nich skončily v první desítce.

To je historický úspěch. „Je to velké překvapení, ale ne náhoda. Ukazuje to, že český ženský golf jde nahoru a má smysl ho podporovat,“ říká Zdeněk Kodejš, prezident České golfové federace.

Turnaj byl založen Českou golfovou federací (ČGF) a společností GM Pro s.r.o. na základě dlouholeté spolupráce. Jak prezident ČGF Zdeněk Kodejš, tak Petr Žák, jednatel GM Pro, chtěli českým hráčkám poskytnout prostředí mezinárodního turnaje, kde mohou získat zkušenosti a mít tak odrazový můstek pro případný přechod k profesionální kariéře.

Díky výměnnému programu karet tak získává ČGF 20 karet, které může poskytovat českým hráčkám pro jiné zahraniční turnaje tohoto formátu, série LETACCESS.

Dospívá silná generace

Stejně jako loni obsadila dělené druhé místo Tereza Malecká, která byla zároveň vyhlášena i nejlepší amatérkou. Další tři Češky Patricie Macková, Tereza Koželuhová a profesionálka Kateřina Vlašínová skončily na dělené šesté pozici. Domácím hráčkám dokonce vysekla poklonu i vítězka turnaje Sanna Nuutinen z Finska. „Je skvělé, že se jim na domácím hřišti tak dařilo. V juniorských kategoriích jsem moc Češek hrát neviděla, ale teď jdou nahoru, což je skvělé.“

Kodejš souhlasí: „Našim holkám by se mohl brzy povést velký úspěch. Troufnu si říct, že do budoucna nemusíme myslet jen na jedno olympijské místo. Nahrává nám, že golf byl už potvrzený i pro olympiády v Paříži a Los Angeles.“

Golf se na olympiádu vrátil po 112 letech, v Riu měl před třemi lety obnovenou premiéru. „Pomohlo to hlavně v negolfovém světě. Spousta sportovních fanoušků golf nesleduje, ale na olympiádě se na něj stejně jako na ostatní nové sporty podívá,“ říká Petr Žák.

V Česku zájem o golf v posledních letech roste. Zlepšily se jeho podmínky a je dostupnější. Aktuální úspěchy pak Žák přisuzuje silné generaci, která golfově dospívá.

„Jsou to holky, které vyrostly ve svobodných podmínkách a golfu se mohly bez omezení věnovat. Ten základ je ale stejný jako v jiných sportech. Musíme poděkovat rodičům, kteří s nimi kvůli golfu tráví spoustu času. Mají ten sport totiž rádi. Kolikrát vidíte, že jim na turnajích dělají caddyho a berou si kvůli nim dovolenou v práci,“ vysvětluje.

Foto: Getty Images a Zdeněk Sluka

líbil se ti článek?