Partnerská města ODM 2023

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

Královéhradecký kraj se rozkládá v podhůří nejvyšší hory České republiky. Kromě Sněžky ho symbolizují prvotřídní skiareály, nespočet přírodních památek, ale i hrady, zámky či muzea a galerie. Na své si zde přijde opravdu každý. V zimě si sportovní nadšenci užijí na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou nebo skiresortu Černá hora - Pec. V létě se trasy v Krkonoších mění v ráj turistů. Vyrazit můžete i na kole na některou z cyklotras, pokud vás však lákají adrenalinovější aktivity, připravené jsou Trutnov trails. Nejsou to ale pouze Krkonoše se svými vrcholy a mnoha vodopády. Malebná krajina Královéhradeckého kraje skrývá rozmanitá místa, která stojí za návštěvu. Ať už se jedná o Adršpašské skalní město, Prachovské skály, Babiččino údolí nebo Orlické hory. Toužíte po jedinečnějším zážitku? Zamiřte do SafariParku ve Dvoře Králové nad Labem. Vydat se zde můžete na dobrodružnou výpravu, při níž budete obdivovat šelmy a další exotická zvířata. Jízdu autem v bezprostřední blízkosti lvů nikde jinde v České republice nezažijete. Po dni plném aktivit můžete načerpat síly v některém z vyhlášených lázeňských center. Bohatství regionu však spočívá rovněž v řemeslných výrobcích, regionálních potravinách a tradičních receptech. Už jste zkusili Hanušky nebo Hořické amprecle?

HRADEC KRÁLOVÉ

Historie Hradce Králové se datuje do 9. - 10. století. Netrvalo dlouho a město na soutoku řek Labe a Orlice se stalo osobním útočištěm českých královen. Věnné město z něj v roce 1307 udělal Rudolf Habsburský. Ve 20. století proběhla jeho velká přestavba v duchu funkcionalismu a secese. Na nové urbanistické podobě se podíleli architekti Jan Kotěra a Josef Gočár. Jedná se o 8. největší město v ČR a krajské město Královéhradeckého kraje. Během většiny roku tepe studentským životem, jelikož zde sídlí tři univerzity. Dominantou města je Bílá věž, dále se zde nachází činoherní Klicperovo divadlo či loutkové Divadlo Drak. K pohybu i relaxaci slouží obyvatelům a návštěvníkům plavecký bazén, zimní i fotbalový stadion, městské lázně nebo koupaliště. Na zimním stadionu proběhne slavnostní zahájení Olympiády dětí a mládeže.

NOVÁ PAKA

Nová Paka se rozprostírá v malebné krajině na pomezí Českého ráje a Krkonoš. Svou polohou přímo vybízí k procházkám, při nichž si budete na každém kroku užívat výhledy na hory, ale i nedotčenou krajinu s dřevěnými roubenkami či starobylými kostelíky. Jedním z nich je dřevěný kostel na okraji města, který zde byl přemístěn z Podkarpatské Rusi. Se svými 8 tisíci obyvateli bude během Olympiády dětí a mládeže hostit krasobruslařské soutěže.

TRUTNOV

Dalším z pěti královských věnných měst nacházejících se v Královéhradeckém kraji je Trutnov. Ten měl za úkol dodávat na královský dvůr plátno. První zmínka o něm však pochází již z 13. století. Nachází se na řece Úpě v Krkonošském podhůří a celoročně žije nespočtem kulturních a především hudebních akcí. Mimo jiné ale město nabízí mnoho míst ke sportovnímu vyžití - od lezecké stěny přes tenisový areál až po bikepark a trails pro cyklisty. Na zimním stadionu budou až do čtvrtečního dopoledne nastupovat do vzájemných soubojů týmy mladých hokejistů.

VRCHLABÍ

Brána do Krkonoš? Vrchlabí. Svou polohou se stalo ideálním výchozím místem pro turisty mířící za horským dobrodružstvím. V minulosti se jednalo o město horníků, hutníků či sklářů a řemeslná činnost se dodnes projevuje v rámci pořádání různých kulturních akcí. Příznivci rozličných sportovních aktivit si přijdou na své v každém ročním období. V létě mohou vyrazit na pumptrack, do skateparku nebo na atletický stadion, v zimě se Vrchlabí mění v ráj lyžařů. Ty lákají čtyři místní lyžařské areály i běžecké tratě. V běžeckém areálu Vejsplachy budou probíhat závody běžkařů na lyžích, biatlonistů, orientačních běžců a nevidomých běžců na lyžích. Na zimním stadionu se odehrají hokejové zápasy včetně finále.

ŠPINDLERŮV MLÝN

Špindlerův Mlýn nemá ani tisíc obyvatel, jedná se však o jedno z nejvýznamnějších turistických a lyžařských středisek Krkonoš. Za jeho vznikem stojí především horníci, kteří na zalesněném území začali stavět boudy, které jsou dnes jedním ze symbolů zdejšího turistického ruchu. Kromě nich návštěvníci vyhledávají také lyžařské areály - mezi ty nejznámější patří Svatý Petr a Medvědín. V průběhu Olympiády dětí a mládeže se město stane centrem oslav a setkávání se, jelikož zde vyroste Olympijský dům. Na zdejších svazích si to poté rozdají mladí sportovci a sportovkyně v lyžařských disciplínách a závodech na snowboardu.