Udržitelnost jako téma nejen pro sportovce. Projekt ASAP inspiruje národní olympijské výbory i svazy

Udržitelnost ve sportu
Udržitelnost ve sportu
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Sport má sílu měnit svět, ujistila Riika Rakičová, která má na starost téma udržitelnosti v Mezinárodní biatlonové unii. Ona a mnoho dalších představitelů evropských národních olympijských výborů, sportovních organizací a také zástupců Mezinárodního olympijského výboru se sešli v Praze na ASAP Foru s podtitulem „Inspirující udržitelnost ve sportu“.

Český olympijský výbor po tři roky koordinoval projekt „As Sustainable As Possible“, ve kterém si zkušenosti v oblasti udržitelnosti sdílí šest národních olympijských výborů. „Konferencí jsme tuto mezinárodní aktivitu zakončili. Projekt ASAP sloužil k tomu, aby národní olympijské výbory dostaly instrument, který je bude schopný vést k jejich vlastní strategii udržitelnosti,“ řekl Roman Kumpošt, místopředseda ČOV pro mezinárodní vztahy.

„V odpoledním bloku fora jsme se pak snažili předávat tyto zkušenosti našim národním sportovním svazům a víceméně je motivovat k tomu, aby se do podobného projektu pustily samy,“ doplnil ještě Kumpošt.

Pro mě je udržitelnost jádrem všeho, co děláme, jedna z našich strategických priorit. Uvidíte ji protkanou do každého našeho rozhodnutí.

Český olympijský výbor řeší udržitelnost ve sportu v rámci svých projektů. „Třeba konkrétně na Olympijských festivalech už od roku 2016. Zaměřili jsme se na omezení užívání jednorázových plastů, měli jsme i plno osvěty o tom, co ekologické chování je a jaké jsou cíle udržitelného rozvoje,“ přiblížila Naďa Černá, ředitelka projektů ČOV. „Je tam ale i nejzákladnější cíl, a to je zdravý životní styl a sport. V rámci Olympijských festivalů se snažíme, aby byl dostupný pro všechny.“

Udržitelnost ve sportu je také velký tématem na půdě Mezinárodního olympijského výboru. „Pro mě je udržitelnost jádrem všeho, co děláme, jedna z našich strategických priorit. Uvidíte ji protkanou do každého našeho rozhodnutí. Je jedním z našich základních principů a hodnot,“ prozradila Julie Duffusová, manažerka z MOV. „Když se podíváte na program skupiny OSN pro udržitelný rozvoj, jde především o aktivní život, o vzdělávání lidí o pobytu v přírodě – to vše je propojené s tím, co děláme ve sportu a jeho prostřednictvím.“

Mnichov 1972: Nejudržitelnější je krása
(05:51)

Toto téma však v současné době intenzivně vnímají i samotní sportovci. „Pro mě to znamená především zdravý pohyb a správný vývoj. Tím myslím, že bychom neměli dávat naše děti sportovat prioritně s tím záměrem, že z nich chceme mít vrcholové sportovce, ale především proto, aby se zdravě vyvíjely, aby sportovaly, aby si osvojily ty správné pohybové návyky, protože právě v tom to období si budují veškeré základy pro nadcházející život,“ řekla Šárka Strachová, bronzová olympijská medailistka v alpském lyžování a nyní předsedkyně Českého klubu fair play.

Podporu má udržitelnost také u olympijské šampionky ve snowboardcrossu Evy Adamczykové. „Když hory používám ke svému potěšení, je důležité, abych se je taky snažila chránit. I když samozřejmě můj sport nebo životní styl není úplně nejekologičtější, ať už cestováním, nebo stavěním tratí, snažím se najít nějakou zlatou střední cestu,“ vzkázala účastníkům konference ve své video zdravici z tréninku.

Podle basketbalistky a předsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu Ilony Burgrové udržitelnost ve sportu mimo jiné znamená, že dokážeme sportovce udržet v „systému“ i po jejich kariérách: „A tím ho pomáhali zlepšovat. Totéž platí pro hobíky, kteří nám občas končí po nějaké životní etapě.“

Udržitelnost zahrnuje široké spektrum, které v současné době nabylo mnohonásobně větší důležitosti než v minulých letech. „Jednak v postcovidových časech je atmosféra ve společnosti jinačí a samozřejmě v Evropě jsme konfrontováni s válečnou situací, se kterou jsme dlouho konfrontováni nebyli. A v tento okamžik věnovat se udržitelnosti a udržitelnosti činnosti sportovních organizací vede k tomu, aby tyto organizace měly důležitou roli v rámci společenského prostředí,“ doplnil Kumpošt.

Podívejte se na jednotlivé prezentace z konference.

líbil se ti článek?