Šárka
Strachová
narozena
11. 02. 1985, Benecko
disciplína
slalom
karierní status
neaktivní sportovec
medaile z olympijských her
Počet bronzových medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
3

profil sportovce

Klenot tuzemského alpského lyžování. Specialistka na slalom, z nějž má kompletní sadu medailí z mistrovství světa i bronz z olympijských her.

K adeptkám na cenný kov patřila Šárka Strachová (v té době závodící pod dívčím jménem Záhrobská) díky historickému třetímu místu z mistrovství světa 2005 v Santa Caterině už při své premiéře pod pěti kruhy v Turíně, avšak nakonec se ve své parádní disciplíně nevešla do první desítky. Zklamání si vynahradila na následujících hrách ve Vancouveru, kde skončila ve slalomu třetí a napodobila tak Olgu Charvátovou, bronzovou ve sjezdu na OH 1984 v Sarajevu. V Soči se Šárka dvakrát vešla do elitní desítky, přestože v roce 2012 musela podstoupit operaci nezhoubného útvaru v oblasti hypofýzy, což výrazně narušilo její přípravu.

Na jejích úspěších se podílel otec Petr, který svou dceru poprvé postavil na lyže již ve dvou letech. Svérázné metody trenérského samouka začaly nést ovoce v roce 2000, kdy rodačka z Benecka vyhrála neoficiální žákovský šampionát Trofeo Topolino. O pět let později usedla na světový slalomářský trůn i mezi juniory a v roce 2007 v Aare vybojovala senzační titul mistryně světa. Na MS 2009 ve Val d´Isere získala stříbro, v témže roce spolupráci s otcem ukončila. Na další kov si musela počkat až do MS 2015 v Beaver Creaku, odkud si přivezla bronz.

výsledky sportovce