Soutěže u památek, zahájení na řece, park pro fanoušky. Paříž nabídne výjimečné olympijské hry

Paříž 2024
Paříž 2024
4 Minuty čtení
4 Minuty čtení

Pod Eiffelovou věží, u zámku ve Versailles a mnoha dalších slavných monumentů se budou příští rok konat olympijské hry v Paříži. V centru města přímo na řece Seině proběhne triatlon a dálkové plavání. A slavnostní zahájení, které se poprvé uskuteční mimo stadion.

„Těšíme se na výjimečné olympijské hry, které se po dvanácti letech znovu vrátí do Evropy. Paříž chystá skvělé spojení sportu, kultury a historie, které bude pro všechny fanoušky ohromně zajímavé,“ říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. Olympijský oheň se v Paříži rozzáří 26. července, hry budou trvat do 11. srpna 2024.

Olympijské soutěže ve městě i na tradičních sportovištích

Přípravy na hry běží naplno, v uplynulých dnech se uskutečnilo setkání šéfů olympijských výprav s organizátory. „Řešily se všechny praktické oblasti od akreditací až po ubytování, navštívili jsme velkou část sportovišť. Přímo v centru města se bude sportovat v prostorách krásných a starých budov a míst, ale zároveň je vše namixované s dočasnými stavbami například pro plážový volejbal a další sporty. Někteří sportovci tak budou mít při svých soutěžích menší komfort v zázemí, ale na druhou stranu řada z nich je na to zvyklá,“ řekl Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru.

Paříž 2024: Na co se těšit?
(00:53)

Hry se zároveň budou konat v řadě sportovních svatostánků, jako je Stade de France, tenisové Roland Garros nebo golfové hřiště Le Golf National. „To jsou stejně jako kanoistický a veslařský kanál nebo střelnice v Chateauroux hotová sportoviště, kde se soutěže mohou konat hned,“ dodal Doktor. „Zajímavé budou jezdectví a moderní pětiboj u zámku ve Versaille. Tam vzniknou kompletně dočasná sportoviště a organizátoři velmi dbají na ekologii. Nic se tam nemůže postavit blíže než tři metry od jakéhokoli stromu.“

Olympijská vesnice: útulná a zelená s jídelnou v elektrárně

Srdcem her je pro sportovce tradičně olympijská vesnice. „Věříme, že se bude ucházet o titul nejlepší vesnice všech dob. Kombinuje různé typy budov – rezidenční, administrativní, koleje – které se všechny předělají na ubytování pro sportovce. To bude standardní – postel, noční stolek, lampička, věšák,“ vypočítává Doktor.

Stejně jako v japonském Tokiu vsadili organizátoři na postele z kartonu. „A my na ně pořídíme pro naše sportovce tradičně speciální matrace, které necháváme vyrábět podle proporcí jednotlivých sportovců.“

Jídelna v pařížské vesnici bude v někdejší elektrárně, která se proměnila ve filmová studia. Jak daleko do ní budou mít čeští sportovci? „Ještě nemáme potvrzené ubytování, ale pokud se dohodneme na tom nabízeném, bude to asi o sto kroků dál než v Tokiu. Výhoda je, že bychom měli mít celý dům pro sebe, navíc v rezidenčním typu budovy,“ dodal Doktor.

Český tým má zatím osm kvalifikačních míst. „Přičemž v moderním pětiboji je k jeho potvrzení ještě třeba splnit část kritérii. Ale věřím, že v Paříži budeme mít celkově kolem stovky sportovců,“ dodal šéf výpravy.

Znovu se chystá Český dům

Organizátoři vedle sportovního programu u ikonických míst ve městě chystají pro fanoušky další speciální příležitost, jak zajímavě prožít olympijské hry. V parku La Villette se připravuje „Nation’s park“ a jeho součástí bude i Český dům. „Chceme vynahradit fanouškům, co nebylo možné v covidových letech. Další nejbližší olympijské hry v Evropě mohou být nejdřív v roce 2036. Jedeme do Paříže, do města zakladatele novodobých olympijských her, vnímáme nadšení Francouzů. Chystáme tedy znovu i Český dům,“ řekl Jiří Kejval.

Chceme vynahradit fanouškům, co nebylo možné v covidových letech.

V parku La Villette bude mít domy řada zemí včetně Francie. „A my se můžeme pochlubit tím, že nás Francouzi oslovili jako první, abychom se zapojili. Je to ocenění naší přechozí práce a toho, že České domy v Londýně a Pchjongčchangu získaly zlatou medaili. Podrobnosti prozradíme na podzim. Bude to zajímavé místo i pro fanoušky, kteří nebudou mít vstupenky.“

Pro hry v Paříži si diváci vstupenky poprvé kupují přímo od organizátorů ZDE. Aktuálně se prodalo již 7 z 10 milionů lístků. Nedávno proběhla třetí fáze prodeje a další informace mají přijít 27. července. Do loterie o vstupenky se podle informací z organizačního výboru přihlásilo 11 800 českých fanoušků a 10 000 z nich bylo vylosováno a mohlo si vstupenky zakoupit. Přesné číslo vstupenek prodaných do Česka ale není k dispozici. Prodávají se také hospitality vstupenky, které jako jediný světový prodejce zprostředkovává firma On Location. Dají se zakoupit online přes stránky organizačního výboru, případně v Česku je jejich prodejcem IBTravel.

Zažijte olympijské hry u jezera Most

Od roku 2014 probíhají v Česku v době her Olympijské festivaly. Ten následující se uskuteční u jezera Most. „Chceme přitáhnout co nejvíc mladých lidí ke sportu, umožnit jim setkání s idoly. Po dlouhé době máme možnost sledovat výkony našich sportovců ve stejném časovém pásmu, tudíž věříme, že si návštěvníci užijí i společné fandění. Ale rozhodli jsme se, že Olympijský festival by měl mít ještě hlubší myšlenku. Chceme lidem ukázat nové místo, které neznají a jež je zajímavé i principu trvalé udržitelnosti, z hlediska ochrany životního prostředí, rekultivované a krásné,“ uvedl Jiří Kejval.

Po 8 letech se vracíme k vodě! 😍 Za rok v létě se těšíme na viděnou u jezera MOST! Podívejte, takhle krásně je tam... ✅...

Zveřejnil(a) Olympijský festival dne Úterý 9. května 2023

„Je to pro nás důležité i z pohledu zdatnosti dětí. V Ústeckém kraji patří statistiky k nejhorším, o to větší důvod uspořádat festival právě tady. Těší nás i zájem sportovních svazů, už teď jich máme potvrzeno 32 a konečné číslo vidíme okolo padesátky sportů. Nabídka bude pestrá.“

Přijeď za námi DOUBLEDECKEREM! 🚌 Za rok sportujeme #OLYMPIJSKY u jezera Most 🏸 🏐
(0:59)
líbil se ti článek?