Bude to spektakulární! Tohle je trasa olympijské štafety s pochodní pro hry v Paříži 2024

Paříž 2024
Paříž 2024
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Máte se na co těšit! Přesně 16. dubna 2024 bude zažehnut tradičně pomocí slunce olympijský oheň pro hry v Paříži ve starodávné řecké Olympii. Následně odstartuje pouť olympijského ohně do Francie, která vyvrcholí během velkolepého slavnostního zahájení olympijských her Paříž 2024. Co se ale bude dít mezi tím? To zjistíte v článku.

Po zapálení olympijského ohně se hořící pochodeň vydá z Atén historickou plachetnicí Belem na pouť po Středozemním moři až do francouzského přístavu Marseille, kde proběhne 8. května velkolepé přivítání lodi se vzácným nákladem.

Paříž 2024: Na co se těšit?
(00:53)

Následně odstartuje osmašedesátidenní olympijská štafeta po francouzských teritoriích. Celkem se olympijský oheň objeví ve více jak ve 400 městech. Navštíví významná místa jako Mont Canigou, regionální přírodní park Verdon, ostrov Île aux Moines a údolí Mont-Blanc, břehy řeky Loiry a mnoho národních parků, lesů a jezer. „Ukážeme neuvěřitelnou rozmanitost naší země. Dědictví, krajinu, muzea, divadla a samozřejmě představíme i naše krajany,“ řekl Tony Estanguet, šéf organizačního výboru pro hry v Paříži 2024.

Plamen zavítá i do pěti zámořských francouzských území – Guadeloupe, Guyana, Martinik, Francouzská Polynésie a ostrov Réunion. Popluje tak i Atlantikem, Indickým i Tichým oceánem. A jaké bude olympijská štafeta v roce 2024 podle Estangueta? „Spektakulární! Chceme nechat lidi snít, chceme ukázat Francii, která září. Máme štěstí, že máme silnou podporu ze všech regionů a chceme oslavovat sport v celé naší zemi.“

V Paříži se olympijská štafeta poprvé objeví 14. a 15. července a ukáže se na ikonických místech. 26. července se pak oheň do Paříže vrátí na vyvrcholení olympijské štafety – slavnostním zahájení, které se bude poprvé v historii konat mimo olympijský stadion a proběhne v centru města na řece Seině. „Paříž září. Je to symbol svobodného města, nádherného města, nejkrásnějšího města na světě. Jsem velmi hrdá na to, že jsme přivedli olympijské hry po sto letech zpět do Paříže,“ dodala Anne Hidalgová, starostka hlavního města Francie.

líbil se ti článek?