Olympionici v Paříži budou jíst v někdejší elektrárně

Paříž 2024
Paříž 2024
4 Minuty čtení
4 Minuty čtení

Je srdcem každé olympijské vesnice! Jídelna, kam se sportovci mohou zajít posilnit 24 hodin denně. Ta pařížská bude v roce 2024 výjimečná. Dvě patra nabízející rozmanitou sportovní stravu se budou nacházet v zajímavé budově někdejší elektrárny. „Tuším, že tam bylo i filmové studio. A teď je to krásný velký prostor, který má ještě další členění. Myslím si, že to bude jedna z nejhezčích jídelen, která kdy na olympijských hrách byla,“ říká Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru.

Dvojnásobný olympijský vítěz a šéf výprav Českého olympijského týmu nedávno navštívil dějiště nadcházejících her 2024.

Jaká bude olympijská vesnice v Paříži? A v jakém stavu jsou její přípravy?

Do olympijských her zbývají necelé dva roky a stavba vesnice je dál, než jsme byli zvyklí v předešlých případech. Některé budovy už v podstatě stojí. Francouzští organizátoři se snaží – nejen u vesnice, ale v celém konceptu her – využívat stávající budovy. Centrem olympijské vesnice je olympijské jídelna. Tentokrát to není velký stan postavený na zelené louce, ale nyní to bude budova bývalé elektrárny. A k tomu jsou postaveny nebo se dodělávají nové domy a každý je malinko jiný. Není to tak, že bychom měli jeden typ baráku. Staví je různé firmy a bude to trošku rozmanitější než normálně.

Paříž 2024: Na co se těšit?
(00:53)

Co všechno jste během první přípravné schůzky olympijských a paralympijských výborů s organizátory stihli vidět?

Měli jsme jen dva dny. Jeden jsme strávili na semináři, kde se probíraly všechny scénáře zajištění. Druhý den byl na obhlídku jako takovou. Při současném stavu pařížské dopravy jsme toho ani moc vidět nemohli. S mým zástupcem Honzou Stlukou jsme se rozdělili a objeli jsme, co se dalo. Při průjezdech jsme viděli místa typu Place de la Concorde a Invalidovna, kde budou dočasná sportoviště. Měli jsme možnost se trošku víc podívat na dějiště tenisu, dráhové cyklistiky a také kanoistiky, veslování a vodního slalomu. To bylo velice zajímavé i pro mě, protože k tomu mám vztah a byl jsem tam naposledy před jednatřiceti lety se podívat jako junior na zájezdu na mistrovství světa dospělých rychlostních kanoistů. Trochu jsem si porovnal, jak to vypadlo.

A jak vypadá vodácké sportoviště dnes?

Na první pohled v podstatě stejně. Když se ale člověk podívá pozorněji, vidí, že poskočili o značný kus cesty dál. Je tam krásné tréninkové centrum, které zajistí i většinu záležitostí pro olympijské hry všech zmiňovaných sportů. A následně i parakanoistiky na paralympijských hrách.

Jaká další specifická zjištění jste si dovezli?

Třeba konkrétně ze sportovišť takové různé detaily. Máme fotky, víme, kde se budou pohybovat jednotlivé skupiny lidí – sportovci, doprovod, novináři. To vše je důležité. Na mě velmi zapůsobil ten areál pro vodní sporty, protože to je doopravdy krásné místo. Myslím si, že i při olympijských hrách to bude fungovat perfektně. Je tam prostor na to, aby tam v jednu chvíli fungovaly všechny tři skupiny. Veslaři už budou závodit, kanoisté na hladké vodě budou trénovat – budou muset být trošku někde jinde, i když v podstatě ve stejné budově, kde jsou slalomáři. Je to opravdu hezké, pro ně to bude trošku jiné než normálně. Projdou loděnicí a najednou budou z veslařských závodů u vodního slalomu. Na druhou stranu tu pro veslaře i kanoisty bude možná víc než jinde náročné srovnat se s povětrnostními podmínkami, protože se bude závodit na širším přírodním jezeře, kde často fouká vítr z boku. A trošku problém bude samozřejmě doprava.

Pařížské hry budou mít řadu sportovišť přímo v centru francouzské metropole, například plážový volejbal bude u Eiffelovy věže. Ale třeba cesta do vodáckého areálu není zrovna krátká, že?

Zrovna tenhle úsek jsem si pečlivě změřil a jeli jsme ho hodinu a pětadvacet minut. Myslím, že jsme jeli zrovna trochu ve špičce, ale skoro hodina a půl by byla nehratelná pro dojíždění. Nicméně nás ujišťovali, že na sedmdesáti procentech téhle trasy bude olympijský pruh, což by mohlo pomoct. Bude to pro nás velmi důležitá informace. Ještě nejsou mapy s pruhy, ale pro náš chod to bude velice důležité, aby se sportovci a jejich týmy rozhodli, jestli pro ně bude výhodnější bydlet mimo olympijskou vesnici blíže ke sportovišti, nebo to zvládnou s dojížděním. To se bude týkat více sportovišť.

Například střelby?

Ano. Měl jsem pocit, že šéfové misí z ostatních států vyvalili oči stejně jako já, když jsme zjistili, že je střelba vzdálená dvě a půl hodiny od Paříže. Moc se nám to nelíbí, ale co se dá dělat, budeme se s tím muset srovnat. Ale co my, hlavně střelci se s tím budou muset srovnat. Na druhou stranu, jestli jsem to dobře pochopil, je v Châteauroux národní centrum na vysoké úrovni, což by to mohlo vyvážit.

Jaký je váš celkové dojem z dosavadních příprav olympijských her v Paříži?

Že tam pracuje skupina profesionálů, kteří vědí, co dělají. Velice těžké je to právě v tom, že všichni od Paříže očekáváme, že hry tam budou skvělé. Poslední čtvery hry byly na vzdálenějších místech, poslední dvoje bez diváků. Poprvé od Londýna 2012 se na tyto hry budou Evropané těšit a budou je přirovnávat právě k Londýnu a říkat: Zase budeme mít ten hezkej Londýn. Myslím, že Francouzi jsou schopní dát hry krásně do kupy a jsou velice ambiciózní. Podívejme se jen na koncept zahájení na Seině otevřený pro veřejnost, který bude revoluční. Když zvládnou tohle, tak už zvládnou všechno.

líbil se ti článek?