Přípravy na hry v Paříži vrcholí: Proč přijet a co obnáší podpora týmu?

Paříž 2024
Paříž 2024
5 Minut čtení
5 Minut čtení

Olympijské hry v Paříži se nezadržitelně blíží. V řecké Olympii se rozzáří olympijský oheň a vydá se na svou cestu do francouzské metropole, kde 26. července proběhne slavnostní zahájení Her XXXIII. olympiády. Přesně 100 dnů do jejich startu – ve středu 17. dubna – začne velká vlna prodeje vstupenek. Fanoušci mohou vybírat z více než 250 000 lístků na všechny sporty. Kvalifikační kritéria zatím splnilo 42 českých sportovců, ale naději má řada dalších.

„Olympijské hry jsou největší sportovní svátek a fanoušci je mají po delší době zase blízko. Těšíme se na výkony českých sportovců a uděláme pro ně z naší strany maximum. Hry v Paříži budou výjimečné. Přinesou propojení sportu s kulturou, architekturou a historií. Tuhle příležitost si nenechte ujít,“ vyzývá fanoušky předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Šéf mise: Doufám, že si co nejvíc sportovců přiveze medaile s kusem Eiffelovky

Kvalifikační místa v jednotlivých sportech budou k dispozici až do začátku července. Dosud je vybojovalo 42 českých sportovců, z toho devět má kvalifikaci na jméno. „Skvěle zabojovali šermíři, postup týmu kordistů na hry po 32 letech nás moc potěšil. Drželi jsme pěsti házenkářkám i stolním tenistům ve smíšené čtyřhře, kterým to bohužel nevyšlo. Zápasnice Adéla Hanzlíčková byla nedávno blízko, ale doufám, že vybojuje postup v posledním turnaji. Na konci dubna čekáme potvrzení žebříčkových postavení badmintonistů. Atletická sezona se rozbíhá. Šancí je mnoho a my stále věříme, že na hry pojede stovka českých sportovců,“ říká Martin Doktor, šéf olympijské mise pro hry v Paříži a sportovní ředitel Českého olympijského výboru.

Počet medailí odhaduje nerad. „Každopádně bych si přál, aby si co nejvíc českých sportovců odvezlo z Paříže domů kus Eiffelovy věže!“ Každá medaile totiž obsahuje 18 gramů kovu, který byl součástí nejslavnější pařížské dominanty před její rekonstrukcí ve 20. století.

„Medaile jsou krásné, jedinečné, mají svůj příběh. A já věřím, že jich naši olympionici získají víc než při posledních hrách v Paříži v roce 1924. Tehdy měla československá výprava 130 sportovců a přivezla 10 medailí, první zlatou pro naši zemi získal gymnasta Bedřich Šupčík ve šplhu na laně. Nejen jeho úspěch si připomínáme i českou vlajkou na letošní olympijské kolekci, která propojuje nynější tým s tím z roku 1924,“ dodává Jiří Kejval. „Pro zajímavost, tehdy byly ve výpravě tři ženy, dnes je celkově na olympijských hrách poměr vyrovnaný. I to dokazuje, jak se olympijské hry vyvíjejí.“

Zajištění pro sportovce: akreditace i vybavení do vesnice

Přípravy na hry vrcholí i v Českém olympijském týmu. „Nedávno jsme uzavřeli zadávání údajů do akreditačního systému, kde je víc než tisíc lidí – každý sportovec, který má jen sebemenší šanci na kvalifikaci. Minulý týden jsme absolvovali schůzky se sportovními svazy – řešíme obsazení doprovodů, logistiku, cesty na hry, ubytování, přípravné kempy,“ říká Martin Doktor.

Připravuje se oblečení, medicínské zajištění. „Šéflékaře Jiřího Neumanna čeká medicínský seminář, mě aktuálně ten bezpečnostní. Připravuje se vybavení olympijské vesnice – chladící bazének, výzdoba, která je pro nás důležitá, aby sportovci věděli, kde jsme doma.“

Olympijská vesnice je hotová. Český tým se do ní dostane znovu až těsně před hrami, kdy už bude čas na přípravy na místě. Organizátoři stejně jako v Tokiu připravili kartonové postele. „Ty ale už tradičně vybavíme pro naše sportovce matracemi na míru. Dobrý spánek a odpočinek je pro sportovce před soutěží zásadní,“ popisuje Doktor.

Organizátoři velmi dbají na udržitelnost, proto jsou budovy v olympijské vesnici vybaveny speciálním chlazením vodou z řeky Seiny. „Oceňuji to, je to ekologičtější než klasická klimatizace. Nicméně v létě může být v Paříži obrovské horko, a v tom případě by sportovci klimatizaci potřebovali. Plánujeme si ji pronajmout od organizátorů a využít podle potřeb sportovců. Jelikož jsme měli možnost prohlédnout si naši budovu, chystáme se klimatizaci dát hlavně do pokojů na jižní straně, na severní to možná ani nebude potřeba. Ale každopádně je to vždycky na rozhodnutí sportovců, zda klimatizaci chtějí, nebo ne – konzultujeme to s nimi.“

Hry v Paříži: spojení sportu s historií a kulturou

Udržitelnost her je viditelná i v plánu sportovišť. Nová vznikla jen dvě, která pak budou dále sloužit pro sportovní aktivity obyvatel Paříže. „Čerstvě je dokončené plavecké centrum ve čtvrti St. Denis, kde proběhnou soutěže v synchronizovaném plavání, skocích do vody a vodním pólu,“ líčí Doktor.

Připravují se také sportoviště u slavných pařížských památek. „Rostou už tribuny ve Versailles, kde se budou konat jezdecké soutěže a moderní pětiboj, nebo u Eiffelovy věže, kde budou turnaje v plážovém volejbale. Francouzi vše stíhají,“ dodává Doktor.

Právě propojení sportu a jedinečných kulis Paříže nabízí sportovním fanouškům důvod, proč do Paříže přijet – třeba i bez vstupenek. „Silniční cyklistika, maraton, triatlon budou probíhat v ulicích Paříže bez nutnosti mít lístky. V parku La Villette vznikne velká fanouškovská zóna s národními domy, včetně toho našeho. Na Trocaderu bude Champions Park, kam zavítají medailisté a je sem vstup zdarma – kdo dřív přijde, má místo,“ popisuje Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. „Paříž je také městem kultury. Chystá se výstava umění v Českém centru, začala speciální výstava Olympijského muzea. Příležitostí, jak prožít olympijské hry v Paříži nejen sportem, bude spousta.“

Most do Paříže: kopie Eiffelovy věže na Olympijském festivalu

Hry i se sportovním vyžitím budou moci fanoušci naplno prožít také v Česku – a dokonce i tady u Eiffelovy věže. Olympijský festival u jezera Most přenese atmosféru z Paříže do krásného prostředí s nádherně čistou vodou. Děti i dospělí si budou moci vyzkoušet více než 50 sportů, potkají se s ambasadory – olympijskými medailisty, oštěpařkou Barborou Špotákovou a veslařem Ondřejem Synkem – i s olympioniky, kteří se z Paříže vrátí domů. Atmosféru vytvoří i 12 metrů vysoká replika ikonické Eiffelovy věže, která vzniká z recyklovaných materiálů.

Most do Paříže! 🛹 Zažij atmosféru Olympijského festivalu u jezera Most 🤩
(0:34)

„Jsem nadšený, že Olympijský festival proběhne letos právě u jezera Most. Moc mě těší, že můžeme celé republice ukázat proměnu Mostu a okolí v krásnou rekreační oblast s velkým sportovním vyžitím. Je to pro nás důležité i z pohledu zdatnosti dětí, kterou chceme společně zvýšit,“ dodává Jiří Kejval.

Bezpečnost: olympijský tým spolupracuje se všemi úřady

Bezpečnost je vždy velkým tématem olympijských her, nicméně současná situace s ruskou agresí na Ukrajině i děním na Blízkém východě k němu poutá ještě větší pozornost. I v tomto ohledu se Český olympijský tým připravuje na hry v Paříži.

„Počítáme se zahájením her na řece Seině, organizátoři nám pro něj v únoru představili podrobný plán. Bezpečnost týmu v žádném případě nepodceníme, takže jsme v kontaktu se všemi zodpovědnými institucemi, od Ministerstva zahraničních věcí po Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost,“ říká Jiří Kejval.

líbil se ti článek?