Nejlepší školáci se utkají v Brně. Startuje tu už jedenácté Republikové finále Odznaku všestrannosti

Olympijský víceboj
Olympijský víceboj
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Sport jim dal řád, radost z vítězství i odvahu čelit porážkám. I proto čeští olympionici podpoří od čtvrtka do pátku své mladé následovníky. V Brně startuje už jedenáctý ročník Republikového finále Odznaku všestrannosti, je součástí Evropského týdne sportu EWOS. „Letos je akce kvůli koronaviru organizačně náročnější. Ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí v Brně jsme ale přijali veškerá potřebná opatření. Děti si finále užijí stejně jako v předešlých letech,“ líčí Richard Adamec, šéf projektu Sazka Olympijský víceboj.

Republikové finále Odznaku všestrannosti je vyvrcholením Sazka Olympijského víceboje a přehlídkou těch nejlepších sportovních výkonů ve věkové kategorii 10 až 15 let. Účastní se ho družstva i jednotlivci a soutěží se celkem v deseti disciplínách. Ve čtvrtek ho slavnostně zahájí ministr školství Robert Plaga a Šárka Kašpárková, bronzová olympijská medailistka v trojskoku.

Děti ve sportovním zápolení povzbuzují členové Českého klubu olympioniků, kterými jsou například sportovní střelec Jan Kůrka, diskař Imrich Bugár nebo veslař Oldřich Svojanovský. Každý z nich má své družstvo a provází ho celým dvoudenním kláním. Role rozhodčích a vedoucích družstev se už tradičně chopí zástupci Armády a Policie České republiky. „Bez nich by to rozhodně nešlo,“ je si jistý Adamec. „Spolupráce funguje dlouhodobě a my si ji velmi vážíme.“

Medaile pak úspěšným týmům i jednotlivců předá Martin Doktor, dvojnásobný olympijský šampion v rychlostní kanoistice a sportovní ředitel Českého olympijského výboru. Vítězné družstvo navíc získá pamětní medaile, které nesou jeho podobiznu. „Je příjemné být na pamětní minci, která se bude předávat dětem za sportovní výkon. Na té předchozí byla Šárka Kašpárková, takže je to pro mě čest,“ nechal se slyšet.

Exhibice olympioniků
Součástí akce je také závod učitelů, BeActive zábavná zóna nebo exhibice a autogramiáda slavných olympioniků. Ve čtvrteční exhibici se tentokrát představí například dvojnásobná olympijská vítězka ve vodním slalomu Štěpánka Hilgertová nebo dráhový cyklista a vítěz Evropských her Tomáš Bábek.

„Každý sportovec by si měl uvědomit, že to jak vystupuje, mohou sledovat tisíce malých dětí. A každým činem jim předává vzorec chování a také své životní hodnoty. Je dobré na to myslet a jít dobrým příkladem,“ říká Bábek. „I já měl své vzory, jejichž chování se promítlo do mé kariéry. Těším se, že se potkám s mladými sportovci osobně!“ V exhibici se olympionici vzájemně trumfují ve sportovních disciplínách, ve kterých soutěží mladí sportovci.

Na republikovém finále startují ti nejnadanější sportovci napříč republikou a možná také budoucí sportovní hvězdy. Prošli si jím i sportovci, kteří byli později nominování na mládežnické olympiády. Mezi nimi je třeba trojskokan Tomáš Kratochvíl. Alpský lyžař Jan Zabystřan zase před dvěma lety startoval na ZOH v Pchjongčchangu. Vítězství obhajuje ZŠ Oskol z Kroměříže, která triumfovala již pětkrát za sebou.

Sazka Olympijský víceboj je celorepublikový projekt určený základním školám a víceletým gymnáziím, kterého se každoročně účastní přes tisíc škol. Učitelé mohou žáky zapojit do tří částí projektu. V rámci Olympijského diplomu získají děti analýzu sportovních předpokladů, v Odznaku všestrannosti jsou motivovány k rozvoji svých schopností a pro handicapované žáky je připravena Paralympijská výzva. Nejaktivnější školy pravidelně soutěží o tréninky se slavným sportovcem i o sportovní vybavení.

Více informací o projektu najdete na webu: www.sazkaolympijskyviceboj.cz

líbil se ti článek?