Rozzáří Francii. Tohle je pochodeň pro olympijské hry v Paříži

Paříž 2024
Paříž 2024
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Za rok vypukne největší sportovní svátek planety – olympijské hry. Organizátoři her v Paříži 2024 nyní představili olympijskou pochodeň, která po 100 letech navrátí olympijský oheň do hlavního města Francie.

Rovnost, mírumilovnost a voda. Tři atributy, kterými se inspiroval tvůrce pochodně uznávaný francouzský designér Mathieu Lehanneur. Olympijská pochodeň je ikonický předmět a sama o sobě umělecké dílo, které ztělesňuje prostřednictvím svého tvaru a barvy zemi a její tradice, kde se hry konají.

„Navrhování pochodně pro olympijské hry je designérský sen, který přichází jednou za život. Pochodeň je symbol soudržnosti a má klíčovou roli na olympijských hrách. Během štafety putuje tisíce kilometrů, od člověka k člověku, na zemi i na moři. Chtěl jsem, aby byla jednoduchá a dokonale symetrická,“ řekl Mathieu Lehanneur, autor pochodně pro olympijské a paralympijské hry v Paříži, která váží 1,5 kilogramu, měří 70 centimetrů a je vytvořena ze speciální recyklované oceli.

Celkem bude vyrobeno 2000 pochodní, což je pětkrát méně, než v případě předchozích olympijských her. Organizátoři se snaží o co největší udržitelnost při výrobě tohoto ikonického předmětu.

Štafeta s olympijskou pochodní pro hry v Paříži 2024 odstartuje svou pouť po Francii 8. května, kdy připluje na palubě historické plachetnice do přístavu v Marseille. Cíl štafety je 26. červenec 2024, kdy proběhne slavnostní zahájení v Paříži a vzplane olympijský oheň.

líbil se ti článek?