Po závodu bych byl rád blíž k jídelně,“ směje se Prskavec. V Paříži vzniká unikátní olympijská vesnice

Paříž 2024
Paříž 2024
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Když vidíte, s jakou chutí jí, pochopíte. „Kdybych se hned po závodu mohl přestěhovat blíž k olympijské jídelně, bylo by to ideální,“ smál se kajakář Jiří Prskavec, olympijský vítěz z Tokia. „Před ním, kdy ladíte formu, je ale právě jídelna trošku zrádná. V Riu, kde to pro mě byla první olympijská zkušenost, jsem měl problém dezerty. Pokud budu v Paříži a jídelna bude trošku dál, moje lenost možná pomůže k tomu, abych váhu udržel v ideálním stavu.“

Jídelna, srdce olympijské vesnice, bude v Paříži monstrózní. Sportovce přivítá prostředí někdejší elektrárny, která se později proměnila ve filmová studia. „Z původní elektrárny tam dokonce nechali dva stroje. Můžeme se těšit na krásné prostředí a myslím, že o francouzskou kuchyni se nemusíme bát,“ líčil Martin Doktor, šéf olympijské mise s úsměvem. „Navíc v olympijské jídelně, jsou kuchyně z celého světa, každý si vybere. Věřím že Francouzi, kdyby měli pohořet zrovna na jídle, byla by to jejich národní katastrofa.“

Organizátoři slibují, že by celá olympijská vesnice měla být v příjemném prostředí chladivé zeleně. „Mají tenhle záměr včetně unikátního chlazení vodou z řeky Seiny. Doufáme, že nebude potřeba kupovat klimatizace. Mohlo by to být zajímavé,“ uvažoval Doktor.

Kartonovou postel jsem si chtěl odvézt, hodila by se mi do pokoje pro hosty. Bylo mi ale řečeno, že by tam chyběla pro další sportovce a neměli by kde spát.

Kde přesně budou sportovci v olympijské vesnici bydlet, je ještě v jednání. „Zatím nemáme podepsaný kontrakt. Pokud se dohodneme na tom nabízeném, měli bychom mít celý dům pro sebe, navíc v rezidenčním typu budovy,“ vysvětlil Doktor.

Paříž 2024: Na co se těšit?
(00:53)

Vesnice ho při návštěvě Francie zaujala. „Věříme, že se bude ucházet o titul nejlepší vesnice všech dob. Kombinuje různé typy budov – rezidenční, administrativní, koleje – které se všechny předělají na ubytování pro sportovce. To bude standardní – postel, noční stolek, lampička, věšák,“ vypočítal.

Stejně jako v japonském Tokiu vsadili organizátoři na postele z kartonu. Matrace budou mít čeští sportovci znovu na míru. „Na kartonové posteli se mi spalo dobře. Měli jsme právě super matrace, takže papírová postel nebyla znát," připomněla atletka Kristiina Mäki svou olympijskou zkušenost z Tokia.

„Vzhledem k tomu, že máme takhle velkou matraci, tak i kdybychom ji měli na zemi, bylo by to jedno. Mně se spí vždycky v pohodě. Teda kromě doby 48 hodin před závodem, to by se mi nespalo dobře na ničem," doplnil Prskavec a žertoval: „Kartonovou postel jsem si chtěl odvézt, hodila by se mi do pokoje pro hosty. Bylo mi ale řečeno, že by tam chyběla pro další sportovce a neměli by kde spát.“

Kartové postele nakonec zůstaly v Tokiu na svém místě, ikonické deky s motivy olympijský her však vždy rychle zmizí. „Každý si ji bere domů a my pak máme problém pro druhou půlku sportovců sehnat deky. Tak to vždycky bývá,“ dodal v nadsázce Doktor.

Český tým má zatím devět kvalifikačních míst. „Přičemž v moderním pětiboji je k jeho potvrzení ještě třeba splnit část kritérii. Ale věřím, že v Paříži budeme mít celkově kolem stovky sportovců,“ doplnil šéf výpravy.

líbil se ti článek?