Přípravy na olympijské hry v Tokiu vrcholí! Japonci se těší

Tokio 2020
Tokio 2020
4 Minuty čtení
4 Minuty čtení

Že se olympijské hry v Tokiu kvapem blíží, poznáte v Japonsku i z krabice od mléka nebo tabulky čokolády. „Symboly olympiády jsou tu opravdu všude,“ prozradila přímo z tokijské metropole Naomi Adachi, youtuberka a česko-japonská spojka Českého olympijského týmu. Sotva by si ale kdo pomyslel, že sto dní do začátku her v Tokiu 2020 budeme odpočítávat v dubnu roku 2021.

Další jejich posunutí nebo dokonce zrušení ale navzdory stále probíhající pandemii není pro Japonce žádné téma. „Neumím si představit situaci, která by hry mohla zhatit. Musela by nastat nějaká katastrofa jako zemětřesení nebo přílet Marťanů,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

„Věřím na 99,99 procent, že olympiáda bude. Japonsko je navíc jedna z nejvyspělejších zemí světa a chce celému světu ukázat, že je schopna ji technologicky a organizačně zvládnout, a dát návod do budoucna.“

Jiné hry

S jistotou se však připravujeme na hry, které budou jiné, než jsme byli zvyklí. Neúčast zahraničních fanoušků, omezený pobyt i pohyb v olympijské vesnici, přísná a všudypřítomná bezpečnostní opatření budou každodenní realitou. Změnám se nevyhnul ani plánovaný Český dům v Tokiu. „Původně jsme ho chtěli udělat na veliko, a to pro návštěvníky, sportovce či pro partnery. Tohle všechno se změnilo,“ potvrdil Kejval.

Olympijská kolekce pro Tokio je tady! Podívejte se.

Z Českého domu se tak stane jakási odpočinková zóna pro sportovce – Athletes recovery center. „Myslím, že je to ohromně důležité, sportovci to nebudou mít vůbec jednoduché. Nebudou se moct například volně pohybovat po Tokiu. A my chceme, aby měli možnost sledovat olympiádu na obrazovkách České televize, aby měli zázemí, kde můžou zrelaxovat a připravit se na svou soutěž,“ řekl Kejval.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Tokyo 2020 (@tokyo2020)

Na dálku už proběhla také prohlídka olympijské vesnice. „Měli jsme tam být, ale situace to neumožňuje. Naštěstí máme v Tokiu svého člověka, který se prohlídky zúčastnil a natočil pro nás vše, co jsme potřebovali,“ líčil Martin Doktor, šéf olympijské mise. „Myslím, že to bude solidní a hezké. Uvidíme, kolik vydrží kartonové postele,“ pousmál se nad faktem, že spát se bude na postelích z recyklovaného materiálu, a dodal: „Naše zdravotní matrace, které vezeme, jsou ale relativně vysoké. I kdyby došlo k nějakému rozlomení kartonu, dá se na nich spát i bez toho.“

Kolik bude sportovců?

V současné době má Česká republika 44 nominačních míst. „Některé nominace jsou na jména, jinde ještě proběhne kvalifikace,“ vysvětlil Doktor. „Konečné číslo se bude pohybovat někde kolem stovky.“ Aktuální stav můžete sledovat ZDE.

První závody v sezoně má před sebou například rychlostní kanoista Martin Fuksa, který vybojoval místa pro hry i v deblu s bratrem Petrem. „Musím na národních závodech prokázat, že jsem ten nejlepší. Čekají mě už za pár dní v Račicích,“ řekl. Před odletem do dějiště olympijských her zvládne ještě dva závody Světového poháru či červnové mistrovství Evropy. A spoléhá na svou novou loď. „Mám na ní lepší pocit a dělá se mi na ní všechno skvěle, což je dobré pro mou hlavu. I její správné nastavení je pro výkon důležité.“

„Vždycky jsem byla ve finále a doufám, že na to navážu.“

Na svou čtvrtou olympiádu odjede Zuzana Hejnová, dvojnásobná mistryně světa a bronzová olympijská medailistka v běhu na 400 metrů překážek. Momentálně se připravuje v Jihoafrické republice. „Těším se na ni moc, i když bude jiná. Myslím, že v současné době můžeme být rádi, že se něco takového vůbec podaří,“ uvažovala. „Vždycky jsem byla ve finále a doufám, že na to navážu.“

Premiéru si naopak odbude chodkyně Tereza Ďurdiaková. „Olympijské hry byly vždy mým velkým snem, dělám pro ně maximum,“ přiznala atletka, která s chůzí začala teprve loni v únoru. „Trošku mě mrzí, že tentokrát budeme mít jiné podmínky než obvykle, ale radost rozhodně převažuje.“

Bezpečnost na prvním místě

Bezpečnost pro sportovce, ale i pro obyvatele hostitelské země je prioritou. I proto má český tým připravené takzvané Covid Passy s anamnézou sportovců. „Měly by je ochránit před falešně pozitivním testem. Připravujeme je ve spolupráci s šéflékařem Jiřím Neumannem a budou v anglické i japonské verzi. Nebyla by pro sportovce větší tragédie, než kdyby místo na závod jeli zelenou sanitkou do izolace,“ upozornil Doktor.

„Kromě toho budeme mít v týmu styčného důstojníka pro Covid, který bude mít na starosti vše kolem tohoto onemocnění a bude jednat s japonskými autoritami.“

Pomoct ochránit sportovce i obyvatele Japonska by mohlo i očkování. Český olympijský výbor se snaží vyjednat vakcíny pro všechny české účastníky olympijských her. „Jednáme s ministerstvem zdravotnictví. Chceme, aby sportovci i lidé kolem nich měli možnost mít vakcínu. Jestli si ji vezmou, nebo ne, je na nich. Jedná se o zhruba 400 osob,“ řekl Jiří Kejval.

Japonci se těší

Japonskem už probíhá štafeta s olympijským ohněm, který se při slavnostním zahájení rozhoří 23. července 2021. Olympijská atmosféra je v Tokiu všudypřítomná. „Je cítit doslova na každém kroku. Navíc tady nemáte pocit, že se tu život změnil. Roušky nosili Japonci i před Covidem.

Dělala jsem si i průzkum napříč věkovými kategoriemi, chtěla jsem vědět, jestli se těší a co si myslí. Většina Japonců se hned začne omlouvat a klanět se. Cítí vinu, že se olympiáda neuskutečnila v řádném termínu,“ líčila Adachi. „Berou si to tak, že zklamali celý svět. Opravdu neznám žádného člověka, který byl proti. Nevím, kde se berou takové články.“

líbil se ti článek?