Plážový volejbal i maraton s výhledem na Eiffelovku. Paříž chystá výjimečné hry

Paříž 2024
Paříž 2024
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Kašna v parku Champ de Mars v centru Paříže s výhledem na Eiffelovu věž vězela loni na podzim uprostřed trávníku rozkopaného na drny. Příští rok v létě ale nebude vidět vůbec. Zakryje ji totiž hlavní olympijský kurt pro plážový volejbal. Ve stejné oblasti se odehrají také soutěže judistů. A bude mnohem víc míst, kde si fanoušci vychutnají olympijské hry přímo v centru francouzské metropole u jejích památek.

Přijet na olympijské hry do Paříže bude stát za to! Už slavnostní zahájení na Seině se chystá velkolepé. A zhruba půl milionu lidí ho bude moci sledovat zdarma. Na sportoviště však budou vstupenky potřeba. Mezi zájemci o ně z celého světa se bude losovat – pro nákup v první vlně je třeba se registrovat do 31. ledna 2023. Vše podstatné najdete ZDE.

Maraton až do Versailles

Náměstí Place de la Concorde bude hostit mladé olympijské sporty – BMX, breaking, basketbal 3x3 či skateboarding. Maratonská trať povede například okolo Louvru a zpět do Paříže se bude lámat u zámku ve Versailles. Běžci se přiblíží také Eiffelově věži a zakončí trasu u Invalidovny. Nepůjde však jen o olympijské závodníky – organizátoři chystají na stejné trati také běh pro 20 024 zájemců z řad veřejnosti. Na zajímavou trasu se můžete podívat ZDE ⤵️

Tenis bude hostit Roland Garros. Atletiku, rugby a slavnostní zakončení pak Stade de France. Naproti němu vyrůstá nový plavecký stadion například pro soutěže v synchronizovaném plavání, který pak bude sloužit veřejnosti. Jde o jednu ze dvou stálých staveb, jež po hrách zůstanou.

Od Paříže po Tahiti

Hry samozřejmě nebude hostit jen samotná Paříž. Nejvzdálenější destinací je Tahiti, kde proběhnou soutěže v surfování. Několik měst přivítá fotbalisty. V Marseille o medaile zabojují jachtaři. Také střelci budou mimo hlavní město, jejich soutěže se odehrají ve francouzském národním střeleckém centru Châteauroux, které je od Paříže zhruba dvě a půl hodiny cesty. Ani vodácký areál, kde budou tentokrát soutěžit veslaři, vodní slalomáři i rychlostní kanoisté, není zrovna blízko.

„Doprava bude trochu problém. Ale je to doopravdy krásné místo a myslím si, že při olympijských hrách to bude fungovat perfektně. Na druhou stranu tu pro veslaře i kanoisty bude možná víc než jinde náročné srovnat se s povětrnostními podmínkami, protože se bude závodit na širším přírodním jezeře, kde často fouká vítr z boku,“ popisuje Martin Doktor, šéf olympijské výpravy. „Myslím, že Francouzi jsou schopní dát do kupy krásné hry. A já věřím, že našemu týmu přijede fandit i spousta českých fanoušků.“

líbil se ti článek?