Zahájení her v Paříži: show mimo stadion u řeky a slavných míst

Paříž 2024
Paříž 2024
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Šest kilometrů plavby po řece Seině před 600 tisíci diváků. Na 160 lodí pro tisíce sportovců. K tomu sportovní a umělecká show u pařížských památek a mostů. Slavnostní zahájení olympijských her v Paříži bude 26. července 2024 výjimečné. A postupně dostává přesnější obrysy. Včetně završení na náměstí Trocadéro. Proběhne tak celé mimo stadion. Závěrečný ceremoniál se uskuteční 11. srpna 2024 na Stade de France.

Zahajovacímu ceremoniálu dokonce „ustoupil“ i tradiční francouzský sportovní svátek. Cyklistická Tour de France v roce 2024 totiž skončí již 21. července, pět dní před začátkem her. Poprvé od roku 1905 se její vyvrcholení přesunulo mimo Paříž. Místo obvyklého sprinterského dojezdu na Champs-Élysées se příští rok odehraje poslední etapa v Nice. A půjde o časovku jednotlivců, která může zahýbat i celkovým pořadím.

Uměleckým šéfem slavnostních ceremoniálů her se stal herec a režisér Thomas Jolly, který spojuje různé žánry v představení pro široké publikum. „Je to ambiciózní volba odpovídající naší vizi. Jeho mimořádné show dokazují, že ví, jak porušit zažité situace a posunout je na vyšší úroveň,“ řekl Tony Estanguet, šéf organizačního výboru pařížských her.

Paříž 2024: Na co se těšit?
(00:53)

Cílem je nezvykle velkému počtu diváků nabídnout nevšední zážitek v kulisách nádherné francouzské metropole. Výpravy tak nastoupí na lodě u mostu Pont d'Austerlitz a poplují k Pont d'Iena. Tam po šesti kilometrech opustí Seinu a buď se budou vracet do olympijské vesnice, pokud jim sportovní program nedovolí setrvat po celé tři a půl hodiny programu, nebo by měli pokračovat na Trocadéro, kde se má odehrát závěr se všemi ceremoniálními náležitostmi zahájení.

Diváky u řeky mezitím bude bavit světelná, vzdušná, sportovní i umělecká show. Dohlížet by na ni mělo kolem 35 tisíc bezpečnostních pracovníků. Očekává se na 600 tisíc diváků. Na nejzajímavější místa se zhruba pro 100 tisíc lidí budou prodávat vstupenky, které budou k dispozici ve druhé fázi prodeje lístků. Do ní se bude možné registrovat od 15. března 2023. Vše o prodeji vstupenek a komplexních balíčků služeb najdete ZDE.

Slavnostní zahájení paralympijských her se pak odehraje 28. srpna 2024 také mimo stadion, a to na Place de la Concorde s nástupem sportovců na Champs-Élysées. I paralympijské hry se pak 8. září 2024 uzavřou na Stade de France.

líbil se ti článek?