Neutrální sportovci na OH v Paříži? Striktní podmínky odrazují Rusko

Paříž 2024
Paříž 2024
4 Minuty čtení
4 Minuty čtení

Rusko a Bělorusko se kvůli agresi na Ukrajině nemohou zúčastnit olympijských her v Paříži. Individuálních neutrálních sportovců (AIN) z těchto zemí na nich bude s největší pravděpodobností soutěžit jen minimum. „Vše nasvědčuje tomu, že za současné situace ruští sportovci na olympijských hrách v zásadě nebudou,“ říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Tomu nahrávají přísné podmínky, které pro start neutrálních jednotlivců stanovil Mezinárodní olympijský výbor. Ty souzní s návrhem nezávislé expertní komise Českého olympijského výboru, jež pod vedením diplomata Michaela Žantovského loni předložila MOV svá doporučení pro neúčast Rusů na olympijských hrách.

„Český olympijský výbor se od samého počátku stavěl proti účasti Ruska na olympijských hrách po dobu trvání agrese proti Ukrajině. Osvojil si doporučení nezávislé expertní komise, která byla k tomuto účelu ustavena, a komunikoval je i MOV. Finální stanovisko MOV těmto doporučením odpovídá, s jedinou odlišností: zatímco expertní komise doporučovala jako podmínku k účasti vyjádření nesouhlasu s ruskou agresí, MOV podmiňuje účast ruských sportovců absencí podpory agrese. Zdá se, že v praktické rovině bude výsledek tentýž,“ říká diplomat Michael Žantovský.

Striktní podmínky – v očích Ruska zrada olympijských ideálů

„V této chvíli všechny striktní podmínky MOV splňují jen jednotky sportovců, MOV odhaduje v posledním rozhodnutí možný start 36 sportovců z Ruska. Ani jejich účast však nevypadá příliš nadějně. Podle asistenta prezidenta Putina Igora Levitina se ‚každý sportovec musí samostatně rozhodnout, ale bez porušování ruských zákonů‘. Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovové jsou pravidla MOV pro účast individuálních ruských sportovců na olympijských hrách nepřijatelná. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova je ‚činnost Mezinárodního olympijského výboru a jeho prezidenta Thomase Bacha zradou všech ideálů olympismu‘. A předseda Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov na Telegramu oznámil, že Ruský olympijský výbor podporuje ty, kteří odmítnou neutrální status. Udělejte si závěry sami,“ dodává Michael Žantovský.

Olympiáda je radost, je to naplnění snů a ambicí mnoha sportovců, jejich týmů, jejich rodin. Je to svátek pro nás pro všechny.

V řadě sportů se navíc nemohou kvalifikovat ani neutrální jednotlivci. Atletika jejich účast vůbec nepřipustila, ve vodním slalomu nebo jezdectví už nemají možnost, postupně se budou uzavírat kvalifikační okna a žebříčky v dalších sportech. A třeba mezinárodní zápasnická federace nedávno nepřipustila do kvalifikační soutěže dvojnásobného olympijského vítěze právě kvůli porušení pravidel neutrality. Naopak představitelé některých ruských sportovních federací už dali v ruských médiích najevo, že své sportovce do kvalifikačních soutěží za těchto podmínek ani nevyšlou.

Neutrální sportovci – bez vlajky, hymny, nástupu i medailového pořadí

Rusko a Bělorusko se nemohou her v Paříži zúčastnit vzhledem k porušení olympijského příměří vpádem ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022. Výpravy těchto zemí, ani žádní jejich představitelé, tedy na hrách nebudou. Ruský olympijský výbor má navíc pozastavenou činnost kvůli připojení sportovních organizací v anektovaných oblastech.

MOV však vzhledem k řadě mezinárodních úmluv a dodržení lidských práv připustil účast neutrálních jednotlivců, avšak za velmi striktních podmínek. Ani tito sportovci se například nemohou zúčastnit nástupu výprav při slavnostním zahájení a jejich výsledky nebudou součástí medailového pořadí her. Soutěžit by mohli jen v neutrálním oblečení, pod neutrální vlajkou s logem AIN, připravena je i neutrální hymna.

Podle rozhodnutí MOV se her mohou zúčastnit pouze individuální neutrální sportovci, kteří:

·        se řádně kvalifikují,

·        nejsou spojeni s ruskými armádními či bezpečnostními složkami,

·        nevyjadřují podporu ruské agresi proti Ukrajině,

·        splňují podmínky Mezinárodní antidopingové agentury WADA.

Detailů je však mnohem víc, popisují je tyto principy, na jejichž základě bude splnění všech podmínek posuzovat tříčlenná komise MOV. Týkají se samozřejmě i členů doprovodu sportovců. Příslušná rozhodnutí Výkonného výboru MOV najdete ZDEZDE.

Olympijské hry mají v současné době mimořádnou cenu

„Od začátku jsme vystupovali proti účasti Ruska a Běloruska na olympijských hrách v Paříži nebo v kvalifikacích po dobu trvání válečného konfliktu na Ukrajině, je to i postoj Pléna ČOV. Jsem moc rád, že jsme se při jednání s Mezinárodním olympijským výborem vydali diplomatickou cestou. Věřím, že jsme díky Michaelu Žantovskému a práci expertní skupiny pod jeho vedením přispěli k tomu, že se her v Paříži zúčastní opravdu jen ti sportovci, kteří budou ochotni splnit všechna pravidla striktní neutrality.“

Olympijské hry v Paříži proběhnou od 26. července do 11. srpna 2024. Zúčastní se jich 10 500 sportovců a sportovkyň z více než 200 zemí světa. „Olympiáda je radost, je to naplnění snů a ambicí mnoha sportovců, jejich týmů, jejich rodin. Je to svátek pro nás pro všechny. Je skvělé, že olympiáda je po dlouhé době také relativně blízko a že se jí budou moci zúčastnit čeští fanoušci ve velkém počtu,“ míní Michael Žantovský. „Je to příklad mírové spolupráce, oslavy humanitních ideálů a přátelství mezi sportovci a diváky různých národů, kultur a barev pleti. Má mimořádnou cenu právě v době, kdy jeden stát útočí proti druhému, snaží se anektovat jeho území a působí desetitisíce obětí a obrovské materiální škody. Chceme-li, aby hry v Paříži reprezentovaly svět míru, musíme odmítat svět války.“

líbil se ti článek?