Český olympijský výbor koordinuje kroky s diplomaty i NSA

ČOV
ČOV
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Dokud trvá ruská agrese, nemohou sportovci z Ruska a Běloruska startovat na olympijských hrách v Paříži. Na tomto postoji k účasti se shodli ministr zahraničí Jan Lipavský, předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek.

„Jsem rád, že názor Českého olympijského výboru je v souladu s postoji olympijských výborů severských států, které jsou proti návratu ruských a běloruských sportovců do mezinárodních soutěží. Naším hlavním cílem je zamezit tomu, aby olympijské hry posloužily ruské propagandě,“ řekl šéf české diplomacie Jan Lipavský.

Ondřej Šebek, předseda Národní sportovní agentury, dodal: „Ujasnili jsme si společné stanovisko České republiky, které jsem prezentoval také na konferenci evropských ministrů sportu. Vzhledem k tomu, že ruská agrese nadále probíhá, nevidíme v tuto chvíli důvod k rozvolnění opatření omezujících účast ruských a běloruských sportovců.“

Český olympijský výbor, Národní sportovní agentura a Ministerstvo zahraničních věcí budou i nadále koordinovat své kroky. „Již loni v březnu jsme podpořili stanovisko MOV, který doporučil mezinárodním sportovním federacím a organizátorům sportovních akcí, aby nezvali ruské a běloruské sportovce a funkcionáře nebo neumožňovali jejich účast na mezinárodních sportovních akcích. Tyto sankce stále platí a nevidíme důvod na nich nyní něco měnit. Jsme tak v naprostém souladu s Ministerstvem zahraničních věcí i Národní sportovní agenturou,“ uvedl předseda ČOV Jiří Kejval. „Zároveň intenzivně komunikujeme s Mezinárodním olympijským výborem, který průběžně informujeme o postojích českého sportovního prostředí. A jsme také v kontaktu s našimi partnery.“

Český olympijský výbor je stejně jako řada českých sportovních organizací od počátku války solidární s Ukrajinou a jejím olympijským výborem. ČOV například zajišťuje ukrajinským sportovcům pobývajícím na českém území úrazové pojištění. Do pomoci ukrajinským dětem se zapojila i Česká olympijská nadace.

líbil se ti článek?