Český olympijský výbor jasně podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku

ČOV
ČOV
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Český olympijský výbor jasně podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce a jež jsou stále platné. Nevidíme důvod je měnit. Ruští a běloruští sportovci na olympijských hrách startovat nemohou. Již loni v březnu jsme podpořili stanovisko MOV, který doporučil mezinárodním sportovním federacím a organizátorům sportovních akcí, aby nezvali ruské a běloruské sportovce a funkcionáře nebo neumožňovali jejich účast na mezinárodních sportovních akcích.

Od prvních dnů konfliktu se s řadou českých sportovních organizací podílíme na pomoci Ukrajině a uprchlíkům z této země. Hluboce cítíme s Ukrajinou a jejími sportovci. Vážíme si všech aktivit mezinárodního sportovního společenství, které podporuje ukrajinské sportovce.

Český olympijský výbor vyšle výpravu na olympijské hry v Paříži, městě, které je v srdci Evropské unie, v demokratické zemi. Naší úlohou je podle Olympijské charty zajistit účast českých sportovců na hrách. Samozřejmě budeme respektovat vůli každého sportovce, pokud se kdokoli z nich rozhodne her nezúčastnit. Nebudeme jim nic nakazovat a rozhodovat za ně. To se stalo pouze v době komunismu a ovlivnilo to kariéru řady olympioniků. Omluvili jsme se jim za bojkot her v Los Angeles 1984 a v roce 2014 slíbili, že tuto zkušenost již nikdy nebudeme opakovat.

Princip sportu je, že sportovci spolu soutěží v rámci pravidel daných jejich disciplínou, na hřišti, na dráze – bez ohledu na rasu, pohlaví či jejich státní příslušnost. Rozhodující roli v tom, zda na olympijských hrách budou moci ruští a běloruští sportovci startovat, mají mezinárodní sportovní federace a Mezinárodní olympijský výbor. Zatím se vůbec nejedná o účasti sportovců s ruským či běloruským pasem na olympijských hrách. Nyní jde pouze o jejich možné zařazení do kvalifikací v Asii, což navrhla rok a půl před hrami Asijská olympijská rada. Evropa stále trvá na tom, že Rusové a Bělorusové startovat na mezinárodních soutěžích nemohou.

Tady naleznete podrobnější otázky a odpovědi.

líbil se ti článek?