Paříž 2024
Olympijské hry
medals obtained
Počet zlatých medailí
0
Počet stříbrných medailí
0
Počet bronzových medailí
0
date of event
26. 07. 2024 - 11. 08. 2024
total participation
-
Czech participation
-
number of sports / disciplines
32 / 329
official website

About the Games

Hry XXXIII. olympiády se uskuteční v létě roku 2024. Na základě domluvy mezi Paříží a Los Angeles bude hostitelem Her Paříž. Vše potvrdilo MOV na svém 130 zasedání, které se uskutečnilo 13. září 2017 v Limě. Paříž bude olympijské hry hostit už potřetí - v minulosti je hostila v roce 1900 a 1924. Do hlavního města Francie se tak letní olympijské hry vrátí přesně po sto letech.

Medaile se budou rozdávat ve 32 sportech v 329 disciplínách, v programu je celkem 22 smíšených soutěží a v 28 sportech je rovné zastoupení mužů a žen, přičemž v rámci celkové kvóty je poměr úplně vyrovnaný. Jedna ze smíšených soutěží nahradí například atletický závod mužů na 50 km v chůzi. V kanoistice přibudou na slalomářském kanálu souboje kajakářů a kajakářek v extreme slalomu, naopak rychlostní kanoisté přijdou o kajakářské dvoustovky a souboje mužských deblů (kajak i kanoe) se přesunou z kilometrové trati na pětistovku.

V boxu jedna ženská kategorie nahradí jednu mužskou, v jachtingu proběhnou tři smíšené disciplíny a ve střelbě v Paříži proběhne smíšená soutěž ve skeetu, nikoli v trapu. V programu zůstala výrazná většina dosavadních disciplín, a to vzhledem ke zkrácené době mezi hrami v Tokiu a Paříži.

Olympijská vesnice bude jen sedm kilometrů od centra města a dva kilometry od hlavního stadionu Stade de France, přičemž 24 sportů se bude konat v dosahu deseti kilometrů od vesnice, dalších pět pak v dojezdové vzdálenosti 30 kilometrů. Diváci budou moci chodit mezi sportovišti pěšky nebo využívat hromadnou dopravu. V dalších městech Francie proběhnou fotbal, házená a jachting. A v surfování se bude soutěžit na Tahiti.