Zvítězil nad démony. Lyžař Goepper pomýšlel na sebevraždu. Teď má třetí medaili z olympiády

Fosfa
Fosfa
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Je to příběh velkého odhodlání a silné vůle. Americký freestyle lyžař Nick Goepper vybojoval první olympijskou medaili už v Soči 2014. Tehdy se jako devatenáctiletý mladík vrátil domů a zapíjel senzační bronz s kamarády tak dlouho, až se z něho stal alkoholik, který následně začal přemýšlel dokonce o sebevraždě. Naštěstí se dokázal odrazit ode dna a vrátil se zpět mezi nejlepší závodníky, což potvrdil i na olympijských hrách v Pekingu.

Začal se s ním točit svět. Nick Goepper byl v 19 letech na vrcholu. Ve slopestylu kraloval na prestižních X-Games v Aspenu a zároveň ve stejné disciplíně vybojoval bronz na ZOH v Soči 2014. Slávu si začal užívat doslova plnými doušky.

„Tři týdny po olympiádě jsem jen slavil. Neměl jsem vůbec žádný plán, jen jsem šel s přáteli z jedné pařby do druhé,“ vzpomínal Goepper, který najednou neuměl přestat s pitím. „Dostal jsem se do bodu, kdy jsem denně pil. Nevěděl jsem, co dál, a skoro neustále přemýšlel o tom, jak skoncovat se životem. Ale na sebevraždu jsem neměl dost odvahy,“ šokoval před lety mladý freestylový lyžař.

Život je jako horská dráha, ale získat další medaili z olympiády je prostě skvělá věc.

Své trápení a myšlenky na sebevraždu v sobě dlouho dusil. Až jednou se odhodlal svěřit matce. Ta okamžitě přinutila syna, aby nastoupil na protialkoholní léčbu. Začal tak boj s vnitřními démony. Po několika měsících vyšel z ústavu jako vyléčený, a hodlal se vrátit k tomu, co miluje – k lyžování.

Návrat však nebyl vůbec snadný. Závodnická špička se mu za tu dobu vzdálila a jméno Nick Goepper jste často našli až ve druhé desítce výsledkové listiny. „V roce 2016 byla chvíle, kdy jsem lyžování už úplně vzdal. Nedokázal jsem si sám sebe nikdy představit znovu lyžovat na takové úrovni. Hlavně protože jsem ani nechtěl. Víte, když jste v tomto rozpoložení, tak spoustu i těch nejjednodušších věcí, vypadá velice složitě,“ vyprávěl Goepper.

Freestylové hvězdy řádily v Česku
(2:16)

Nakonec se ale nevzdal a zakousl se do trénování. Na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu v roce 2018 se mu povedl návrat snů. V disciplíně slopestyle skončil druhý, tedy ještě o příčku lépe, než v Soči. Bouřlivé oslavy ale tentokrát neproběhly. „Už tři roky jsem se nedotkl alkoholu. Poučil jsem se a hned po návratu z her se vrátím k tvrdé práci. Příštích deset let bude jiných než ty minulé,“ slíbil se stříbrnou medailí na krku.

A co Nick řekl, tak i dodržuje. V roce 2019 na mistrovství světa skončil bronzový a X-Games v roce 2021 vyhrál. Pro olympijské hry v Pekingu tak patřil ke žhavým kandidátům na medaili. A podařilo se! K bronzu ze Soči a stříbru z Pchjongčchangu přidal další stříbrnou medaili.

„Život je skvělý. Jsem velmi vděčný za vše, co se stalo za posledních pár let. Život je jako horská dráha, ale získat další medaili z olympiády je prostě skvělá věc,“ radoval se Goepper, který by chtěl startovat ještě na svých čtvrtých olympijských hrách a tentokrát je konečně i vyhrát. Už teď je ale i bez zlaté medaile ze ZOH Nick Goepper vítězem.

líbil se ti článek?