Silné olympijské přátelství navzdory nelibosti Hitlera

Fosfa
Fosfa
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Přátelství. Jedna z důležitých olympijských hodnot. Jestli bylo něco symbolem přátelství ve sportu, tak ikonický příběh legendárního amerického atleta Jesse Owense a jeho německého soupeře Luze Longa. Oba sportovce spojilo pevné pouto na hrách v Berlíně 1936, které se konaly v tehdy nacistickém Německu.

Byly to jeho hry. Černošský atlet Jesse Owens vybojoval čtyři zlaté medaile na monumentálním olympijském stadionu v Berlíně. Ovládl běh na 100 i 200 metrů a triumfoval i s americkou štafetou. Jen v disciplíně skok do dálky se tehdy trápil.

Když dvakrát při svém pokusu přešlápl, hrozilo, že to nezvládne ani napotřetí. A začal z toho být značně nervózní. „Bojoval jsem tvrdě. Ale v jeden okamžik se mě začala zmocňovat panika,“ vzpomínal slavný Owens.

Jen kousek od doskočiště pak smutně přemýšlel, jak znovu nechybovat. V tu chvíli k němu přišel blonďatý německý soupeř Luz Long. Reprezentant Třetí říše si k němu přisedl a začal s ním probírat, jak změnit rozběh, aby tentokrát už nepřešlápl.

Owens bedlivě naslouchal a rady svého rivala vyzkoušel. Nakonec skokem dlouhým 8,06 metru triumfoval i ve skoku do dálky. A hádejte, kdo byl druhý hned za Owensem. Nikdo jiný, než rádce Long.

Luz Long ale nelitoval, že soupeři pomohl. Naopak, z Owensova úspěchu se radoval. A z obou sportovců se stali velcí přátelé. S nelibostí to tehdy sledoval z tribuny i Adolf Hitler, který nemohl zkousnout, že na olympijských hrách v jeho nacistické zemi fenomenálně triumfuje afroamerický atlet.

TOP: 5 fair play příběhů
(4:00)

Velké přátelství Owense s Longem utnula o pár let později 2. světová válka. Německý atlet zahynul v roce 1943 v bojích na Sicílii. Po válce navštívil Jesse Owens Německo a vyhledal rodinu zesnulého kamaráda. Dojemné setkání vyvrcholilo překvapivým návrhem. Syn Longa Kai poprosil slavného atleta, aby mu šel za svědka na svatbu a on tak skutečně učinil.

Nesmrtelné přátelství se znovu připomnělo i během atletického mistrovství světa pořádaného v Berlíně v roce 2009 na stejném stadionu, kde byly i hry v roce 1936. V čestné lóži se sešla jak rodina Owense, tak i Longa.

Slzy se pak hrnuly fanouškům do očí ve chvíli, kdy vnučka Jesse Owense pověsila na krk zlatou medaili dědečkovu následníkovi, americkému dálkaři Dwightu Phillipsovi. A vnučka Luze Longa gratulovala stříbrnému Godfreymu Mokoenovi z Jihoafrické republiky.

líbil se ti článek?