Olympijská kvalifikace se rozjela! Sladkou Paříž touží ochutnat přes 100 tisíc sportovců

Paříž 2024
Paříž 2024
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Za necelé dva roky ožije Paříž potřetí v historii kouzlem olympijských her. Kvalifikace, ve kterých se o 10 500 účastnických míst popere přes 100 000 sportovců z celého světa ve 32 sportech, už odstartovaly. Česko zatím má pět míst díky střelcům. Řadu kvalifikačních soubojů bude možné sledovat online a chystají se také festivaly pro více sportů najednou.

„Kvalifikační kritéria se v jednotlivých sportech liší. Na hry se můžete probojovat z přímých kvalifikačních závodů, jako jsou například Evropské hry nebo světové šampionáty. Jinde rozhodují body ve světovém žebříčku či přímo body v olympijské kvalifikaci,“ vysvětluje sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor. „Každopádně vybojovat už jen samotnou účast na olympijských hrách je nesmírně obtížné ve všech sportech.”

Sledování kvalifikace online

Právě to se rozhodl zdůraznit Mezinárodní olympijský výbor. Olympijským kvalifikacím propůjčil přímo značku olympijských kruhů v kombinaci s logem her v Paříži. “Chceme dát fanouškům najevo, jak náročné je se na hry probojovat, proto se více zaměříme na komunikaci cesty sportovců do Paříže. Chceme také, aby fanoušci více vnímali olympijské hry i mimo šestnáct dní jejich konání,” vysvětluje Jiří Kejval, člen Mezinárodního olympijského výboru.

Paříž 2024: Na co se těšit?
(00:53)

Proto bude možné sledovat kvalifikační procesy pod hashtagy #OlympicQualifiers a #RoadtoParis2024. Na jaře 2024 také proběhnou speciální kvalifikační akce, kdy na jednom místě budou usilovat o úspěch sportovci v BMX, novém olympijském sportu breakingu, skateboardingu a sportovním lezení v kulisách festivalů spojených s hudbou a kulturou.

Zapojit se mohou miliony fanoušků

Hry v Paříži mají historických prvenství hned několik. Mezi 10 500 sportovci bude přesně 50 % mužů a žen. Paříž 2024 se tak stane genderově nejvyváženějšími hrami vůbec. Navíc se bude soutěžit ve 22 smíšených disciplínách, což je o čtyři více než před rokem v Tokiu.

Oficiální slogan her ve Městě světla „Games wide open“ zase připomíná, že do olympijských her se mohou kromě sportovců zapojit také miliony fanoušků, pro které bude ve Francii připravená řada sportovních i vzdělávacích aktivit. Chystá se také výjimečné slavnostní zahájení na řece Seině a v jejím okolí, kam se dostanou stovky tisíc fanoušků. Soutěžit se bude na slavných pařížských sportovištích i v kulisách jejích dominant.

Kde fandit našim sportovcům? 

Sledujte sociální sítě Českého olympijského týmu. Každý den informujeme o úspěších našich sportovců v zahraničí. Pokud chcete mít týdenní přehled, co se stalo v olympijském světě i v českém sportu, doporučujeme náš newsletter.

líbil se ti článek?