Z elitních sportovců elitními diplomaty. Vzdělávací program ČOV absolvuje i olympijský vítěz

Sportovní diplomacie
Sportovní diplomacie
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Sport jim mnohé dal a oni mu to rádi vrací. Řada úspěšných sportovců se po konci kariéry nebo i ještě během ní rozhodla přihlásit do vzdělávacího programu Sportovní diplomacie Českého olympijského výboru. Za poslední tři roky absolvovalo program na 56 účastníků. A v letošním ročníku přibydou další. Například olympijský vítěz Matej Tóth.

Čím je pro sportovce a sportovní činovníky obohacující program Sportovní diplomacie? „Program nejenom vzdělává kolegy ze sportovních svazů, ale i pomáhá aktivním sportovcům připravit je na práci pro sportovní svazy. Znalost prostředí z pozice aktivního sportovců je pro jejich následnou kariéru ve sportovním svazu výhodou a nicméně považujeme za velmi důležité, aby měl sportovec představu, jak funguje sportovní prostředí a sportovní svazy v každodenní realitě,“ říká Veronika Zemanová, ředitelka mezinárodního úseku ČOV.

Studenti se během výuky intenzivně věnují modulovým tématům jako je organizace sportu ve světě i v Česku, financování sportu, právu ve sportu, marketingu, komunikaci apod.

„Mezinárodní vztahy a diplomacii ve sportu nejsou jen o odborných znalostech a profesních zkušenostech, ale také o vztazích mezi jednotlivými organizacemi a jejich činovníky. Proto mě velmi těší, že se program, kterým jsme původně chtěli přispět hlavně k budování znalostí a zkušeností účastníků,  stal plnohodnotnou sportovně-diplomatickou platformou, ze které benefitují nejen naši „studenti“ a absolventi, ale ve velkém také my,“ prozrazuje Jana Janotová, zástupce ČOV v kanceláři Evropských olympijských výborů při EU v Bruselu.

Jedním z absolventů programu je několikanásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek, který se během studia věnoval  tématu „Analýza současné struktury paralympijského sportu v ČR a návrh její modernizace“ a nyní  má velkou příležitost uvést závěry velmi dobré práce v realitu z jeho nové pozice marketingového ředitele Českého paralympijského výboru.

Díky studiu jsem navázal plno nových pracovních a troufám si říci i kamarádských vztahů mezi kolegy.

Dalším příkladem může být jmenování bývalé basketbalistky Ilony Burgrové do pozice předsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu, kde se realizuje v oblasti gender equality, které se věnovala při studiu.

Letošní ročník Sportovní diplomacie navštěvuje například olympijský vítěz z Ria 2016 a mistr světa Matej Tóth, který loni ukončil kariéru a nyní je ředitelem Vojenského sportovního centra Dukla v Banské Bystrici.

„Když se moje sportovní kariéra blížila ke konci, věděl jsem, že chci zůstat u sportu. Chtěl sem rozšířit svoje znalosti a na program Sportovní diplomacie jsem měl dobré reference. To se mi i potvrdilo a studium hodnotím velmi pozitivně. Je plné zajímavých přednášek od významných hostů, bohaté na množství praktických rad, které dennodenně využívám v roli sportovního funkcionáře,“ chválí program Matej Tóth a vyzdvihuje i další příjemný bonus. „A ještě jsem díky studiu navázal plno nových pracovních a troufám si říci i kamarádských vztahů mezi kolegy.“

V letošním ročníku se Tóth setkává například s kanoistou Martinem Stanovským, který má stříbro a bronz ze Světového poháru v extrémním slalomu. Jejich „spolužačkou“ je i bývalá úspěšná jezdkyně Zuzana Bačiak Masaryková, jež má stříbro z mistrovství Evropy dvojic v disciplíně voltiž. Kromě reprezentantů studuje Sportovní diplomacii i řada špičkových rozhodčích.

Václav Scheiner byl na olympiádě v Riu 2016 oceněn Zlatou píšťalkou jako nejlepší sudí a zkušenosti v programu Sportovní diplomacie sbírá i Jan Fišera, ředitel hokejového klubu Stadion Litoměřice. „Věříme, že prohloubení znalostí a dovedností je jedna z cest, jak usnadnit konec kariéry vrcholovým sportovcům a jejich zapojení do běžného života,“ dodává Veronika Zemanová.

Vzdělávací program Sportovní diplomacie, který odstartoval v roce 2017, je součástí projektu Duální kariéra a je prvním komplexním profesně-vzdělávacím programem zaměřeným na sportovní diplomacii v České republice. Je určen sportovcům, zaměstnancům a dobrovolníkům působícím v českých a slovenských sportovních organizacích se zájmem o mezinárodní vztahy v kontextu sportu.

Od prvního ročníku ČOV velmi úzce při organizaci projektu spolupracuje se Slovenským olympijským a sportovním výborem, který má v každém ročníku pět zástupců slovenského sportovního prostředí. „Jsme rádi, že mají možnost studenti realizovat sportovní diplomaci v praxi a uvědomit si tak benefitiny mezinárodní spolupráce a navázat na nadstandartní vztahy mazi ČOV a SOSV,“  doplňuje Petra Gantnerová, ředitelka mezinárodníhc vztahů SOSV.

líbil se ti článek?