Vzpomínky na Tokio 64: Zlatý Zdražila. Návštěva kina mu změnila život

Tokio 1964
Tokio 1964
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Vraťme se zpátky v čase o 57 let. Zavzpomínejme na medailové úspěchy československých sportovců z her v Tokiu 1964, které se staly pro naši republiku jednou z nejúspěšnějších olympiád historie. Tentokrát si připomeneme příběh zlatého vzpěrače z Ostravy. Hans Zdražila předvedl životní výkon, na který jeho soupeři neuměli odpovědět.

Psal se rok 1956. Patnáctiletý chlapec Hans Zdražila v kině sledoval film o olympijských hrách v Melbourne a ze všech sportů, které na plátně uviděl, ho nejvíce zaujalo vzpírání.

Okamžitě se tak rozhodl, že chce být vzpěračem a přihlásil se do ostravského Baníku. Nebyl to jen nějaký rozmar, který ho po nějakém čase opustil. Dal do vzpírání vše a intenzivně trénoval. V roce 1963 dokonce vybojoval bronz na mistrovství světa v kategorii do 75 kilogramů.

Hans Zdražila
03. 10. 1941, Ostrava
Vzpírání
Počet zlatých medailí
1

Uběhlo 8 let od chvíle, kdy Hans sledoval v kině film o olympiádě v Austrálii a najednou letěl na hry v Tokiu jako jeden z možných kandidátů na medaili. Konkurenci měl tehdy velkou.

Na pódiu haly Šibuja v Tokiu byl nejdramatičtější souboj o medaile právě ve střední váze. Největším favoritem byl Rus Viktor Kurencov a domácí Masaši Ohuči. V první disciplíně tahu soupažném, Zdražila dostal nad hlavu 130 kg a vyrovnal československý rekord, ale stačilo to jen na průběžné šesté místo. V trhu skončil Kurencov na váze 130 kg a Japonec na 135 kg. Na Zdražilu čekal ještě jeden pokus, který soupeře překvapil. Nad hlavu zvedl 137,5 kg.

Šlo navíc o nový olympijský rekord v trhu a průběžné druhé místo po dvou disciplínách. V nadhozu vedoucí Ohuči zvládl jen 162,5 kg. Bylo jasné, že o zlato si to rozdají Kurencov a Zdražila. Rus na třetí pokus zvedl 175 kg a dostal se do čela.

Pokud chtěl Zdražila vyhrát, musel se pokusit o zázrak. Nechal si naložit rekordních 177,5 kg. „Musíš! Musíš!“ ozve se českým hlasem nesměle z publika v hale Šibuja, když se československý vzpěrač chystal na životní výkon.

S vypětím všech sil se to podařilo. Zdražila ve 23 letech vyhrál zlatou olympijskou medaili a stal se tak jedním z nejpopulárnějších sportovců v Československu.

O čtyři roky později startoval i na hrách v Mexiku, kde získal šesté místo. Kvalifikoval se i na hry v Mnichově 1972, ale kvůli zdravotním problémům nakonec na své třetí hry neodjel.

Zdražila se stal po Jaroslavu Skoblovi naším druhým olympijským vítězem ve vzpírání. Skobla zvítězil v Los Angeles 1932 v těžké váze. V Moskvě 1980 pak ještě zlato vybojoval Ota Zaremba.

V roce 1993 byl Hans Zdražila zvolen nejlepším českým vzpěračem století.

líbil se ti článek?