Hans
Zdražila
narozen
03. 10. 1941, Ostrava
sport
Vzpírání
disciplína
do 75 kg
karierní status
neaktivní sportovec
medaile z olympijských her
Počet zlatých medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
2

profil sportovce

Nejlepší český vzpěrač století, olympijský vítěz a několikanásobný medailista ze světových a evropských šampionátů. Překonal tři světové rekordy a kolem stovky domácích.

Po úvodním neoblíbeném tahu na hrách 1964 v Tokiu byl Hans Zdražila ve střední váze na šestém místě, v trhu se v dramatickém závodě v hale Šibuja posunul na druhou příčku za Japonce Ohučiho. V nadhozu posledním třetím pokusem vzepřel rekordních 177,5 kilogramů a v součtu všech tří disciplín měl díky vyrovnanému světovému maximu na kontě o pět kilo víc než druhý Sovět Kurencov.

Rodáka z Ostravy nejprve okouzlila cyklistika, jako učně ho ve filmu o OH v Melbourne zaujali muži s činkami, a tak se přihlásil do vzpěračského oddílu. V únoru 1963 poprvé překonal světový rekord, na mistrovství světa ve Stockholmu v témž roce byl třetí a následující rok na evropském šampionátu v Moskvě vybojoval stříbrnou medaili. Až do počátku 70. let patřil Zdražila k absolutní světové špičce.

V roce 1965 byl na ME v Sofii druhý v polotěžké váze, na MS 1966 v Berlíně vybojoval bronz a na hrách v Mexiku 1968 skončil i přes zranění šestý. O čtyři roky později splnil olympijský limit, ale v Mnichově kvůli zdravotním problémům nakonec nestartoval. Desetinásobný mistr republiky poté několik let pracoval na šachtě, po pracovním úrazu odešel do invalidního důchodu.

výsledky sportovce

Hry sport disciplína umístění
Mexiko 1968
Vzpírání
do 82,5 kg
6.
Tokio 1964
Vzpírání
do 75 kg
1