Vaše zásilka, prosím. Aneb když olympijskou vesnici zaplaví roboti

Víte, že
Víte, že
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Slovo „robota“ se v knihách objevuje už v 17. století, tehdy označovalo práci poddaných. Mírně pozměněné ho pak roku 1921 poprvé ve významu „stroj" použil český spisovatel Karel Čapek v dramatu R.U.R. Toto slovo mu poradil jeho bratr Josef Čapek, když se s ním Karel bavil o tom, jak umělou bytost pojmenovat. Zimní olympijské hry v Pekingu 2022 byly plné takových robotů.

Neuvěřitelná podívaná! Jak roboti sami připravují a servírují čerstvé jídlo
(03:32)

Organizátoři využili inteligentní technologie v různých oblastech – mnoho robotů pomáhalo v široké škále služeb. Olympionici a členové doprovodu je potkávali například v roli průvodců i činnosti související s prevencí a kontrolou covidu-19 a rovněž jimi bylo zajišťováno rozvážení jídla.

S řízením logistický operací vypomohli v hokejové Wukesong Areně. Zaměstnanci pekingského týmu do těchto robotů naložili předměty o hmotnosti od 30 do 300 kilogramů. Umělá inteligence je pak dopravila na místo určení.

„Robot oznámí vyzvedajícímu zprávu, když k němu dorazí. Zákazníci si pak mohou převzít své zboží pomocí ověřovacího kódu," vysvětlil Čang Fan, manažer logistiky v aréně. „Po doručení se robot vrátí do své dokovací stanice pro dezinfekci a dobití.“

Sportovcům budou pomáhat i s tréninkem

Roboti byli podle čínských médií nasezeni proto, aby se minimalizoval lidský kontakt s koronavirem. Také v hlavním tiskovém středisku se část jídla připravovala a podávala strávníkům pomocí robotů. Pokrmy účastníkům dopravil na stůl automatizovaný robotický systém.

Stroje jsou dokonce schopny rozemlít kávová zrna a během čtyř minut připravit lahodnou kávu. Automatizovaní roboti také čistili vzduch, kontrolovali hygienu, pomáhali s testováním nebo nabízeli dezinfekci účastníkům her.

líbil se ti článek?