Unikátní setkání. Na olympijském soustředění se potkali sportovci pro Paříž i Cortinu

Podpora olympijské přípravy
3 Minuty čtení

Přijíždějí tak trochu nesmělí, odjíždějí s bandou kamarádů. „TOP CAMP je skvělá příležitost k tomu, aby se na jednom místě potkali olympionici ještě předtím, než se sejdou na olympijských hrách,“ řekl Petr Graclík, generální sekretář Českého olympijského výboru. Tentokrát sportovci zavítali do lázeňského hotelu Chariclea v Poděbradech. „Vytváříme jim prostor a atmosféru k tomu, aby se navzájem poznali, sdíleli informace, zkušenosti a zážitky a zjistili, kdo je kdo.“

Nejen sportovci, kteří se chystají na olympiádu do Paříže 2024, ale i ti, již se připravují na zimní hry v Cortině a Miláně 2026, využili příležitost k unikátnímu setkání v poděbradském Hotel & Spa Chariclea. „Blíží se nám dvoje hry relativně rychle za sebou. A prakticky není žádná jiná příležitost k tomu, aby se potkali letní a zimní sportovci v příjemné atmosféře, kde si mohou zasportovat, odpočinout si, pobavit se,“ vysvětlil Martin Doktor, šéf olympijské mise.

Lukostřelkyně a mistryně světa Marie Horáčková, krasobruslařka Eliška Březinová, střelci František Smetana, Barbora ŠumováMartina Kučerová, sdruženář Jiří Konvalinka, snowboardistka Vanessa Volopichová, atletka Moira Stewartová, kanoisti MartinPetr Fuksovi a mnoho dalších využili v pořadí páté olympijské soustředění. Stejně tak zástupci Komise sportovců Českého olympijského výboru „Když vedle sebe sedí krasobruslařka s atletkou, veslařkou a sdruženářem, je to opravdu zajímavé spojení. Pro mě je důležité, že zjistí, že princip fungování ve sportu je všude stejný. Je jedno, jestli máš na nohou brusle, nebo klečíš v lodi,“ dodal Doktor.

TOP CAMP je plný inspirativních přednášek a workshopů. „Kromě toho, že se sportovci dozvědí celou řadu informací důležitých například pro správné fungování pohybového aparátu, představíme jim také veškeré vychytávky, které pro ně do dějiště olympijských her chystáme – například speciální matrace, což je nezbytná maličkost, která přispívá k tomu, aby se sportovci na olympiádě cítili skvěle a podávali špičkové výkony,“ líčil Graclík.

Český olympijský tým tentokrát přichystal přednášky na téma Racionální využití sportovně-výživových doplňků a Fyzický trénink mozku: Maximální výkon díky kognitivní přípravě. Dále workshopy – prevence zranění v podobě kompenzačního cvičení v předzávodní fázi tréninku, funkční monitorovaný trénink a představení aplikace Čistý sport.

Jak důležité je zjišťovat informace o sportovně-výživových doplňcích, vysvětloval sportovcům profesor Libor Vítek, který se v tomto ohledu stará o celou řadu olympioniků. „Často to bývá i rozdílový moment mezi sportovci, kteří složení nijak nekontrolují, a kteří ano. Pravda je taková, že kdo jí správně, má konkurenční výhodu. Je to extrémně důležité, ale je to práce na 365 dní v roce,“ ujistil.

🌟 TOP CAMP 2024 🌟To je olympijské soustředění pro Paříž i Milán a Cortinu, založené na sportu, přednáškách, workshopech a skvělé partě! 🇨🇿#jedentym Č️eští sportovci se pořádně naladili na francouzskou atmosféru, odpočinuli si při lázeňských procedurách a posílili týmového ducha na TOP úroveň! Držte nám palce do závěrečné přípravy na olympiádu v Paříži! ✌🏻🇫🇷 #topcamp2024

Zveřejnil(a) Český olympijský tým dne Neděle 5. května 2024

Olympionici se také bavili sportem. Vyzkoušeli si golf v poděbradském klubu, lukostřelbu s Marií Horáčkovou nebo dračí lodě v Nymburce, kde na Labi trénují právě bratři Fuksovi. A tak nakoukli i k nim do loděnice, když kanoisté zrovna byli v posilovně. A pak se potkali i na vodě. Pro naladění atmosféry nechyběla ani typická francouzská hra pétangue.

A užili si i večeři ve francouzsko-italském stylu nebo lázeňské procedury či jógu ve skvělém zázemí hotelu Hotel & Spa Chariclea. „Kombinace toho, že na jedné straně sportovci získávají informace na přednáškách a workshopech, a zároveň mají sportovní aktivity a pobaví se spolu, je naprosto skvělá. Je to hezky vyvážené,“ řekla Nikol Kučerová, předsedkyně Komise sportovců. „Člověk si říká: Jo, tohohle chci být součástí!“

líbil se ti článek?