Olympijské soustředění pro Paříž: sport, přednášky i dobrá parta

Paříž 2024
Paříž 2024
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Šermířský turnaj, golfový trénink, jóga. K tomu přednášky předních lékařských odborníků se sportovní tematikou. Možnost okomentovat zázemí českého týmu v olympijské vesnici či kolekci oblečení i naladit se na francouzskou atmosféru. Odpočinek ve wellness a při lázeňských procedurách. To vše nabídl TOP CAMP 2023 sportovcům, kteří by se měli příští rok stát součástí Českého olympijského týmu na hrách v Paříži.

TOP CAMP | Šermířský turnaj, golfový trénink, jóga... Chystáme se na Paříž! ✌🏻 🇫🇷
(1:22)

Olympijské „soustředění“ českého týmu se uskutečnilo počtvrté. „Jsem dlouhodobě velkým fanouškem téhle akce. Odvážím si spoustu zážitků. Ale hlavně tady máme možnost poznat se. Jako sportovci se navzájem sledujeme, ale neznáme se tolik jako lidé,“ řekl stříbrný olympijský medailista ve vodním slalomu Lukáš Rohan.

Na TOP CAMP zavítal poprvé v roce 2018. „Byl jsem zelenáč, který nikoho neznal a byl ze všeho dost vyjukaný. Měl jsem velký respekt k ostatním, především starším a známým sportovcům, které jsem znal z televize. A právě když člověk má tu možnost si s nimi sednout a pokecat a zjistí, že jsou úplně normální a berou ho, tak mu to pak hodně pomůže. Je to mnohem lepší, než kdyby přijel na olympiádu a procházel si těmi zážitky tam jako nezkušený.“

Odpočinek v lázních i premiéra na golfu

Zázemí tentokrát přichystal Hotel & Spa Chariclea v Poděbradech, kde sportovci mohli využít procedury od uhličitých koupelí v minerální vodě až po různé zábaly. A samozřejmě místní wellness. „Jsem milovník sauny, tam jsem se vyřádil,“ uvedl střelec Jiří Přívratský, který letos získal medaile na Evropských hrách, ve Světovém poháru i na mistrovství světa.

Programem TOP CAMPu se prolínaly sportovní aktivity. „Poprvé jsem hrála golf, poprvé jsem zkusila šermování. Bylo to skvělé od začátku do konce, spousta legrace, a ještě jsem si odpočinula,“ líčila vodní slalomářka Gabriela Satková.

Akademií v Golf Clubu Poděbrady provázel sportovce také Jiří Zuska, který si již zahrál turnaj PGA a chce se probojovat na olympijské hry v Paříži.

Regeneraci při józe doplnilo zápolení v ping-pongu na mini stolech, kterému kraloval kanoista Václav Chaloupka, světový šampion z roku 2021.

Chceme v Paříži připravit co nejlepší zázemí i dobrou atmosféru v týmu.

Olympionik z Ria a držitel ceny fair play Jiří Beran pak připravil ostatním spolu s týmovým parťákem Martinem Čapkem exhibici a také turnaj v šermu, který vyhrál střelec František Smetana.

Přednášky odborníků i prohlídka olympijské vesnice

Nedílnou součástí programu jsou přednášky odborníků na témata, která mohou sportovcům pomoci k co nejlepším výkonům. V Poděbradech se účastníci TOP CAMPu mohli seznámit s novým přístupem Českého Antidopingu. Z odborníků, kteří dlouhodobě spolupracují s Českým olympijským týmem, vystoupili doktor Jiří Dostal, profesor Libor Vítek i profesor Pavel Kolář. Řešily se například vliv stresových faktorů na sportovní výkon, alergie ve sportu, imunita nebo příčiny ortopedických zdravotních problémů ve sportu.

„Různá témata byla super. Hodně se mi líbila přednáška profesora Koláře, protože sama přemýšlím o tom, co by se v tomto směru dalo posunout. Bavilo mě to. Stejně tak pořád řešíme imunitu,“ dodala Gabriela Satková.

Na přednášky navázal blok workshopů, kde se sportovci dozvěděli podrobnosti o zázemí týmu v olympijské vesnici, o Českém domě, lékařském zajištění pro hry a kde také mohli okomentovat připravovanou olympijskou kolekci ALPINE PRO. Záměr její části pro slavnostní zahájení her jim pak představil návrhář Jan Černý stylově na parníku, jelikož se jednotlivé výpravy představí při plavbě na lodích na Seině v centru Paříže.

„Vždy se snažíme připravit program pro sportovce tak, aby jim byl co nejbližší. Všichni jsme soutěživí, a tak nemohou chybět sportovní aktivity, které jsou také skvělým způsobem, jak se neformálně seznámit. Zároveň chceme příjemnou formou účastníky seznámit s novinkami ve sportovní medicíně, které pro ně mohou být prospěšné. Důležitá je pro nás jejich zpětná vazba na to, co pro ně připravujeme. A také je chceme naladit na atmosféru nadcházejících her, a tak letos byla součástí i večeře ve francouzském stylu,“ řekl Martin Doktor, dvojnásobný olympijský vítěz a šéf výpravy pro hry 2024. „Chceme v Paříži připravit co nejlepší zázemí i dobrou atmosféru v týmu.“

To oceňuje i kanoistka Gabriela Satková. „Všude, kde se mi dařilo, byla dobrá atmosféra. Jsem ráda, že se tohle nepodceňuje. Atmosféra a tým jsou moc důležité.“

líbil se ti článek?