Sportovci rozvezli s Českou olympijskou nadací výtvarné potřeby do dětských domovů

Tiskové zprávy
Tiskové zprávy
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Do dodávky naskládali osmnáct úhledně zabalených balíků plných barev, fix, kříd a školních potřeb a vydali se na druhý konec republiky. Zápasnice Adéla Hanzlíčková a judista David Pulkrábek vyrazili společně s Českou olympijskou nadací rozvézt výtvarné a školní potřeby a zároveň si zasportovat s dětmi v dětských domovech v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Do dalších koutů země se vydali bronzová olympijská medailistka v trojskoku Šárka Kašpárková, paralympijský vítěz v plavání Arnošt Petráček, patron nadace, bronzový olympijský medailista v běhu na lyžích Martin Jakš, a také jachtař Karel Lavický.

Vicemistryně Evropy Adéla Hanzlíčková a vítěz Olympijských her mládeže v Singapuru 2010 David Pulkrábek se zastavili v šesti dětských domovech. „Je to moc dobrý pocit, když dětem předáváme dárky a mají z nich ohromnou radost. A je výborné, že jim můžeme říkat, jak jsme se dostali ke sportu a jak nám to změnilo život k lepšímu. A taky se s nimi bavit, zeptat se jich, jak žijí ony, a zahrát si s nimi i nějaké hry,” řekla Adéla Hanzlíčková.

Společně s Davidem Pulkrábkem ukazovali dětem krásy zápasu i juda, zkoušeli s nimi třeba trénink rovnováhy. „Když jsem byl na odchodu a viděl ty děti, měl jsem v ruce kapesníček, protože jsem musel zamáčknout slzy. Je to hezké, ale i smutné. Tak snad jim sport a my uděláme trochu radosti,” dodal Pulkrábek.

Olympijské myšlenky spojují sport i kulturu

Česká olympijská nadace pomáhá sportovat dětem, kterým v tom jinak brání nedostatek peněz, bez ohledu na jejich výkonnost. Umožňuje jim hradit sportovní vybavení, soustředění nebo základní členské příspěvky. Plní také přání v podobě setkání se sportovci či návštěv sportovních akcích a spolupracuje také s dětskými domovy.

„Olympijské myšlenky propojují sport i s kulturou a uměním, rozvíjí tělo i duši. Všimli jsme si, že v této době řada dětských domovů žádala o školní pomůcky, a tak jsme se rozhodli jim věnovat ve spolupráci s naším dodavatelem KOH-I-NOOR HARDMUTH výtvarné a školní potřeby, které nyní nevyužijeme, jelikož řada našich projektů se posunula stejně jako olympijské hry. Věříme, že pomohou a potěší,“ řekla Petra Šubrtová, marketingová ředitelka Českého olympijského výboru.

Děti si prohlédly i medaile

Výtvarné pomůcky získalo celkem třináct dětských domovů a centra na pomoc hendikepovaným Arpida a také STROOM Dub, ve kterém klienti vytvářejí v rámci projektu Špačkoš umělecká díla. Do každého místa putují tři balíky plné temper, vodovek, pastelek i štětců.

„Malujeme dost, děláme z obrázků výzdobu pokojů i chodeb, takže se nám to bude hodně hodit,“ uvedl Miroslav Kouřil, ředitel dětského domova v Boršově nad Vltavou. Marek Wohlgemuth, ředitel Centra Arpida v Českých Budějovicích, které se věnuje návratu handicapovaných dětí do běžného života, přidal: „Také u nás se hodně maluje v rámci terapií. Vytvořené obrázky potom dražíme a zisk opět vracíme do pomoci dětem.“

Centrum Arpida navštěvoval od svých tří let paralympijský vítěz v plavání Arnošt Petráček, a tak rád dorazil předat balíčky nejen do Českých Budějovic. V Boršově nad Vltavou si společně s Martinem Jakšem s dětmi i zacvičil. „To bylo skvělé, děti měly radost, a to mě bavilo.“

Dětem se podepisoval a ukazoval jim zlatou paralympijskou medaili z Ria 2016. Tu bronzovou z Vancouveru 2010 ze štafety běžců na lyžích pro změnu přivezl Martin Jakš. „I když od ní uplynulo už deset let, jsem rád, že se stále jako patron nadace mohu podílet na takových akcích. Sportování dětí se musí podporovat a bylo skvělé vidět, že děti mají radost z dárků i pohybu,“ řekl Jakš.

Medaile trojskokanky Šárky Kašpárkové si zase prohlédly a osahaly děti v Hodoníně, Mikulově a Tišnově. „Povídali jsme si, protože domovy byly maličké. Bylo to moc fajn, ale zároveň smutné. Bylo znát, že některé děti byly zakřiknuté, reagovaly jinak než ty v dobrém slova smyslu oprsklé, na které jsme zvyklí z našich akcí ve školách,“ dodala Šárka Kašpárková.

líbil se ti článek?