
Slovensko si užívá první mistrovství světa v olympijském sportu
Po rozdělení československé federace v roce 1993 spadli slovenští hokejisté do světové skupiny C. Z ní se velmi rychle dostali mezi elitu, v roce 2002 ohromili svět dobytím titulu mistrů světa. A letos zdolali další pomyslnou metu – poprvé v historii uspořádali Slováci světový šampionát.
Pro celé Slovensko je to obrovský svátek, už jen pro to, že země nikdy v historii tak velký turnaj neuspořádala. Letošní světový šampionát je také vůbec prvním mistrovstvím světa v olympijském sportu, které země naši ch východních sousedů pořádá.
Zájem o turnaj byl už před jeho začátkem velmi vysoký. Dva týdny před zahájením turnaje pořadatelé hlásili, že už prodali téměř 250 tisíc vstupenek. Jejich ambiciózní plán zněl 300 tisíc.
Slováci na turnaj čekali velmi dlouho. Přesně osmnáct let. To je – symbolicky – věk plnoletosti. A dočkali se. Hokejová horečka a přímá zkušenost se šampionátem Slováky pohltila, atmosféra na úvodním zápase proti Slovincům byla hektická, stejně jako celý stadión stál na nohou, když se domácí snažili mohutným finišem zničit čtyřbrankové manko ve druhém duelu skupiny proti Německu.
Turnaj na Slovensku je také velmi výhodný pro české fanoušky. Vždyť pro řadu z nich, zejména těch moravských, je cesta za českým národním týmem na zápasy do Bratislavy mnohem rychlejší, než kdyby museli jet do Prahy. I to se pochopitelně projevuje na zápasech českého národního týmu.
Šampionát se hraje v Bratislavě a v Košicích ve zrekonstruovaných arénách. Bratislavský stadión Ondřeje Nepely, přejmenovaný na Orange Arenu podle názvu sponzora, má kapacitu 10 tisíc diváků, košická Steel Arena o patnáct set nižší. Bratislavská hala už má zkušenosti s mistrovstvím světa 1992, které hostilo tehdejší Československo. Na zimním stadiónu v hlavním slovenském městě se hrála jedna ze skupin.
Pro letošní mistrovství světa bylo původně plánováno, že na starém stadiónu, který pamatuje 40. léta minulého století a je nejstarší halou na Slovensku, se ovšem žádný zápas hrát nebude. Slováci chtěli postavit stadión zbrusu nový, jenomže finanční situace a odklady začátku výstavby nakonec donutily pořadatele změnit plány. Na návrh bratislavského primátora Andreje Ďurkovského byla schválena rekonstrukce stadiónu Ondřeje Nepely, kde hraje Slovan Bratislava.
Při ní se zbouralo na osmdesát procent původní stavby, vznikla nová tréninková plocha a kapacita byla navýšena z původních 8500 na deset tisíc diváků. Rekonstrukce stadiónu vyšla na čtyřicet miliónů eur.
Košická Steel Arena neboli stadión Ladislava Trojáka je naopak stánkem velmi novým, otevřen byl v únoru 2006. Ve svém názvu snoubí jednak jméno sponzora, pak také hokejisty, který se jako první Slovák stal v roce 1947 mistrem světa. V hale je doma HC Košice a konají se tu také různé kulturní akce, např. koncerty Bryana Adamse, Eltona Johna, Erose Ramazzottiho a dalších.
Aréna je doslova do písmene ocelová, jak napovídá její název. Samotná konstrukce haly váží úctyhodných 3200 tun...