
Pět kruhů není veřejný majetek, olympijskou symboliku chrání zákon
Před blížícími se hrami v Londýně zatím v České republice nedošlo k výraznému zneužití olympijské symboliky. „Přičítáme to intenzivní osvětě a vzrůstajícímu povědomí firem o problematice,“ říká místopředseda Českého olympijského výboru pro ekonomiku a marketing Jiří Kejval.
Na stránkách www.olympic.cz zřídil ČOV stálou podsekci věnovanou právě olympijské symbolice a jejímu užití. Odpovědi na nejčastější otázky zde naleznou komerční subjekty, novináři i sportovci.
Za nejvýraznější úspěch ČOV v boji proti neoprávněnému zneužívání olympijské symboliky lze považovat loňské vítězství ve sporu s tuzemským pivovarem, který zneužil olympijskou symboliku ve spotech s „hokejiádou“ před a v průběhu ZOH v Turíně v roce 2006. Soud mu uložil uhradit škodu ve výši 2,25 milionu korun a veřejně se omluvit ČOV. „Byl to průlomový rozsudek, kdy jasně zaznělo, že parazitování na symbolice je v rozporu se zákonem,“ podotýká Kejval.
Olympijská symbolika je chráněna zákonem č. 60/2000 Sb. Zahrnuje olympijský symbol, vlajku, heslo, oheň, pochodeň, hymnu, emblémy a výrazy „olympijský“ a „olympiáda“. V České republice může její užití povolit pouze Český olympijský výbor.
Před hrami v Pekingu a Vancouveru řešil ČOV méně závažná porušení. „Povětšinou se jednalo o prodejní řetězce s elektronikou, které neoprávněně užívaly symboliku, například pět kruhů či fotografie sportovců z olympiád,“ podotýká Kejval.
Výsadu používat emblém Českého olympijského týmu obsahující symboliku mají výhradně jeho oficiální partneři, kteří se podílejí na financování olympijského sportu a účasti našich reprezentantů na OH. „Kdybychom neuměli partnery ochránit, neměli by důvod investovat do sportu peníze,“ uzavírá Kejval.
PĚT KRUHŮ A MARKETING
Olympijské hnutí se již od roku 1894 opírá o partnerství s komerční sférou. Toto spojení umožňuje pořádat olympijské hry a podporovat olympijské sportovce. Komerční partnerství podporuje finanční stabilitu olympijského hnutí. Přísná pravidla marketingového konceptu však zároveň chrání olympijské hry před přílišnou komercionalizací.
„Bez podpory komerčních partnerů, bez jejich technologie, lidí, služeb a produktů, telekomunikace a financování bychom nemohli hry pořádat. Sportovci by nemohli závodit a dosahovat svých nejlepších výkonů na nejlepší sportovní události na světě,“Jacques Rogge, prezident MOV.
Mezinárodní olympijský výbor generuje prostředky z šesti základních oblastí. Jedná se 1) o prodej vysílacích práv, 2) TOP program, dále 3) o projekt oficiálních licencí a program pro oficiální dodavatele. Organizační výbory her pak 4) získávají prostředky od „domácích“ sponzorů, 5) z prodeje vstupenek a 6) z licenčního programu na území hostitelské země.
MOV distribuuje 90 procent příjmů z olympijského marketingu organizacím napříč olympijským hnutím. Zbylých deset procent slouží k pokrytí operativních a administrativních nákladů.
CÍLE KOMERČNÍHO PROGRAMU MOV
Vytvářet dlouhodobá partnerství a zajistit tak finanční stabilitu olympijského hnutí.
- Zajistit, aby co největší množství lidí po celém světě mohlo sledovat olympijské hry, ať přímo na sportovištích či prostřednictvím přenosů.
- Zajistit distribuci získaných prostředků prostřednictvím olympijského hnutí, a to organizačním výborům her, národním olympijským výborům, mezinárodním federacím a dalším uznaným organizacím.
- Zachovat speciální charakter olympijských her, chránit a propagovat olympijské ideály po celém světě.
ZÁSADY KOMERČNÍHO PROGRAMU
- Žádné reklamy na sportovištích v průběhu her. Olympijské hry jsou jediným velkým sportovním podnikem na světě, kde není reklama na sportovištích a ani na samotných sportovcích.
- „Čistý“ TV přenos olympijských her.
- Omezený počet komerčních partnerství.
TOP PROGRAM
Zkratka TOP znamená The Olympic Partners. Jedná se o celosvětový marketingový projekt řízený MOV. TOP program vznikl v roce 1985 – hlavním cílem bylo sjednotit dílčí marketingové příjmy pro olympijské hry a vytvořit dlouhodobé smlouvy na nejméně čtyři roky.
Každému z partnerů poskytuje TOP program exkluzivní marketingová práva a příležitosti v dané produktové kategorii.
V TOP programu se nyní angažuje 11 společností, například McDonald’s, Coca Cola, Acer, Visa, Samsung či Panasonic.
V olympijském cyklu 1985 – 1988 (hry v Calgary a Soulu) vygeneroval TOP program 96 milionů dolarů. V letech 2005 – 2008 (Turín, Peking) to bylo téměř desetkrát více – 866 milionů USD.
MARKETINGOVÝ PROGRAM JEDNOTLIVÝCH NÁRODNÍCH OLYMPIJSKÝCH VÝBORŮ (NOV)
Jednotlivé NOV rozvíjejí svůj vlastní marketingový program, který však nesmí porušovat závazná pravidla MOV a olympijské charty. Český olympijský výbor spolupracuje v současné době se sedmnácti oficiálními partnery, kteří jsou rozděleni do čtyř kategorií: Generální partneři (Pilsner Urquell, RWE, Škoda, Skupina ČEZ), oficiální partneři (Alpine Pro, GE Money Bank, Zentiva, Česká pojišťovna, Česká pošta, Lesy ČR), hlavní mediální partneři (MF Dnes, iDNES.cz, Český rozhlas 1 – Radiožurnál a Česká televize) a mediální partneři (Euro, Xantypa, outdoor akzent!). Oficiálními dodavateli jsou Nutrend a PRIM.