Padne český rekord na zimních hrách? V rukou to mají i hokejistky

Peking 2022
Peking 2022
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Kdo nesní, jako by nebyl. Pojďme si to dovolit i vzhledem k olympijským hrám v Pekingu, které se kvapem blíží. „Kdybych měl říct ultraoptimistické číslo, dostali bychom se na 130,“ uvažuje Martin Doktor, šéf olympijské mise, nad počtem sportovců, kteří by v únoru mohli na hry odcestovat. „Stále ale žijeme jen z odhadů. Tohle číslo zahrnuje všechny sportovce, na které jsme pomysleli. Hodně bude záležet na tom, zda projdou kvalifikací hokejistky.“

Kvalifikace finišují v lednu příštího roku. Místa už si ale vybojovali krasobruslaři ve všech čtyřech disciplínách nebo ZuzanaTomáš Paulovi v curlingu smíšených dvojic či hokejisté. V posledních týdnech absolvovali v Číně třítýdenní přípravný kemp čeští bobisté. „Dráha je za mě hodně impozantní a zajímavá. Celá je zakrytá střechou,“ popisuje Dominik Dvořák.

Ve většině sportů ještě stále probíhá sběr bodů do žebříčků, které určují kvalifikaci na olympijské hry.  Do 23. ledna pak budou probíhat realokace nevyužitých míst. Početná skupina by pak mohla na olympijské hry vyrazit ze strany lyžařů. Češi mají před začínající sezonou zatím 37 účastnických míst.

Cenné informace

V následujících třech měsících proběhnou v dějišti olympiády tři tréninkové týdny a testy v curlingu a ledním hokeji, kterých se však zúčastní jen čínští sportovci. Testy se budou konat ve všech třech lokalitách plánovaných olympijských soutěží. „Budou tam lyžaři, snowboarding… Od všech budeme zjišťovat detaily, ale na druhou stranu podmínky při testech mají trošku jiné, než nakonec při hrách jsou,“ líčí Doktor. „Nicméně každá informace je cenná. My se tam s největší pravděpodobností nemáme šanci před olympiádou dostat.“

Bude to jízda! 💯

Těšíte se? 😍 Olympiáda se blíží! ❄️ #zoh2022

Zveřejnil(a) Český olympijský tým dne Úterý 26. října 2021

Pomocnou ruku podá i ambasáda nebo Češi žijící v Číně. „S ambasádou v Pekingu jsme relativně v čilém kontaktu. Věřím, že v tomhle nám budou moci hodně pomoci. Jsou to lidé, kteří fandí sportu. To je dobře," doplňuje Doktor.

Nominované sportovce potvrdí nominační plénum Českého olympijského výboru 14. ledna. Na základě realokací a dalších nominačních pravidel je ještě možné nominaci upravit i po tomto termínu. Přihlášku ČOV odevzdá do 21. ledna. Dosavadním tuzemským maximem je 95 sportovců na předchozích Hrách v Pchjongčchangu.

líbil se ti článek?