Olympijský šampion Prskavec nosí odpadky po lese. Teď čistil se školáky řeku Jizeru

Udržitelnost ve sportu
Udržitelnost ve sportu
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Pořádný náklon, i když úplně jiný, než ho vídáte dělat v divokých peřejích, předvedl v týdnu kajakář Jiří Prskavec. Stříbrný medailista z uplynulého mistrovství světa v Londýně si totiž vyrazil na turistické kanoi s dětmi ze základní školy v Brandýse nad Labem. Projížďka po Jizeře však měla vyšší záměr. „Vzali jsme igelitové pytle a čistili jsme řeku i přilehlé břehy,“ popsal olympijský šampion z Tokia, který se musel z lodi hodně vyklonit, když z vody lovil dřevěnou paletu.

Chovat se ohleduplně k přírodě bychom měli všichni, začátky jsou v rodině. „Snažíme se tak děti vést. Když jdeme v lese, Jiřík už celkem automaticky zvedne nějaký odpadek a chce ho vyhodit. Bohužel, když tam není koš, předá ho mně a já ho pak nosím třeba hodinu po lese,“ směje se Prskavec, který doma poctivě třídí odpad.

„Rozhodně ano. Myslím si, že jsem jeden z hlavních v rodině, kdo ho třídí, a hlavně ho vynáší,“ ujišťuje a ani na okamžik nezaváhá, když se ho zeptáte, do které popelnice patří papír. „Do modré. Třídíme šest druhů odpadu - sklo čiré nebo barevné, kovy, plast, papír a oleje.“

Mnichov 1972: Nejudržitelnější je krása
(05:51)

Jizera v úseku od Skorkova do Lázní Toušeň je zas o něco čistější. „Posbírali jsme jednu plnou kanoi a kdybychom chtěli, máme plných všech těch osm, ale to by nám ta cesta trvala o trošku dýl,“ prozrazuje otec dvou synů a vysvětluje malou zápletku. „Asi jsme ne úplně přesně naplánovali trasu, byla o trochu delší, než jsme čekali. Potom už jsme museli pádlovat směrem dolů, ale odpadků jsme i tak sebrali moc.“

Že by nová podzimní tradice?
Dětem se ve společnosti úspěšného vodního slalomáře líbilo, navíc přiložily ruku k dílu. „Doufám, že budeme v tomto projektu pokračovat,“ přeje si učitelka Martina Gerencséry.

Jiří Prskavec
18. 05. 1993, Mělník
Vodní slalom
Počet zlatých medailí
1
Počet bronzových medailí
1
líbil se ti článek?