Nejmenší ragbistka zlomila parťačce nos. Teď spolu bojují o olympiádu

Evropské hry 2023
Evropské hry 2023
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Byla to pořádná rána! 10. června se utkaly české ragbistky s Rumunkami. Při pokusu složit soupeřku se tvrdě hlavou střetly Petra Vacková s Kristýnou Plevovou. Prvně jmenovaná, která je se 155 centimetry nejdrobnější hráčkou týmu, na čtyřikrát zlomila nos své parťačce. „Týna měla vztek, což naprosto chápu, protože mít nos v lebce není zrovna fajn,“ řekla Vacková. Nyní však dva týdny po nešťastném střetu bojují v jednom dresu na Evropských hrách o možnost kvalifikovat se v sedmičkovém ragby na olympijské hry v Paříži.

Start na Evropských hrách měly české ragbistky parádní. V prvním zápase porazily Italky 28:5 a ve druhém utkání jasně přehrály Norky 31:0. „Podařil se nám zlomit naše proletí. První zápas je nejvíc kritická hra, ať je to nejsilnější nebo nejslabší tým. Pro nás je to vždycky psychicky náročné, protože jsme nervózní. Každý se snaží udělat maximum, ale dost často nám to nevychází a chybí nám i to štěstíčko,“ prozradila Plevová, která do utkání nastoupila s průhlednou maskou, aby tak chránila svůj nedávno ošklivě zlomený nos. „Mám velké ‶štěstí″ a nosím masku dost pravidelně. Není to bohužel poprvé.“

I přes drsné zranění Plevová neváhala, a chtěla do Krakova na Evropské hry odjet. V Portugalsku podstoupila operaci a na základě testovacího tréninku se s trenérem Vítem Chalupou dohodla, že do Polska pojede. „V první chvíli, když jsem věděla, že je to zlomené, tak jsme si řekla, že musím udělat všechno možné, abych se na Evropské hry dostala. Jsem si vědoma, že je to kontaktní sport a kdybych nebyla stoprocentně připravena, tak nechci zabírat místo pro někoho, kdo by tady byl lepší.“

Jo to o tom dostat nebo dát první ránu, a pak to z vás spadne.

V rozhodnutí odjet chvíli po operaci na důležitý turnaj podpořila Kristýnu i celá rodina. Až na jednoho člena. „Babička říkala, že se koukat nebude, že když se mi něco stane, tak o tom nechce vědět.“ Nos už hráčku Tatry Smíchov tolik nebolí. Byl tu však jiný problém. „Spíš je to o bloku v hlavě. Jakýkoliv tvrdý kontakt do obličeje a hned vás napadne, že je to zlomené. Jo to o tom dostat nebo dát první ránu, a pak to z vás spadne. Naštěstí ty endorfiny a atmosféra na hřišti udělají své,“ uvedla Plevová, která dříve dělala judo a byla dokonce i mistryní republiky v kategorii do 78 kilogramů. „Na Evropské hry sem přijede i spousta mých kamarádů z juda. Bude to tady skvělý,“ těší se nebojácná česká ragbistka.

Česká reprezentace spoléhá i na svou nejdrobnější členku v týmu 155 centimetrů vysokou Petru Vackovou, která dokáže na hřišti složit i mnohem vyšší soupeřky. „Paradoxně mám dost vysokých skládek, což je skládka od ramen nahoru. Občas si povyskočím, ale není na tom nic složitého. Když secvaknete nohy, tak složíte každého,“ směje se hráčka Petrovic, které nikdo nevěří, že hraje ragby. „Koukají na mě jako na blázna. Už jsem na to tak trochu zvyklá, ale na druhou stranu je to dobrý začátek konverzace. Je o čem se bavit.“

Ragbistky poráží Italky! Bylo to easy? 👀 #ragbyjeproholky
(2:33)

Obě hráčky se shodují, že chtějí udělat vše proto, aby se pokusily kvalifikovat na olympijské hry v Paříži 2024. Vítěz Evropských her v Krakově si zajistí přímý postup na olympiádu a další dva nejlepší týmy pak místo v celosvětové opravné kvalifikaci.

„Víme, že máme ve skupině jednoho z nejsilnějších hráčů, a to je Velká Británie. Je to velká výzva, ale na sedmičkovém ragby stačí, když se dvě holky soupeřky špatně vyspí, tak je pak šance porazit i favority,“ věří odhodlaná Plevová.

Evropských her se účastní i naše mužská reprezentace v sedmičkovém ragby. Mladý tým chce v Krakově především sbírat zkušenosti, ale už ve vyrovnaném zápase s favorizovanou Gruzií po těsné prohře 14:17 ukázal, že může pořádně potrápit i nejsilnější týmy.

líbil se ti článek?