Nejkrásnější psaní. Český olympijský tým dostal pozvánku na hry do Paříže.

Paříž 2024
Paříž 2024
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Přesně rok zbývá do zahájení olympijských her v Paříži a v tento den Mezinárodní olympijský výbor oficiálně pozval národní olympijské výbory a jejich nejlepší sportovce k účasti na hrách olympiády XXXIII., které se uskuteční od 26. července do 11. srpna 2024.

„Organizátoři vidí jako ohromnou metu dokázat celému světu, že jsou schopni uspořádat lepší olympijské hry než v Londýně. Myslím, že je to hodně postavené na soutěživosti mezi těmito dvěma státy, a to je strašně pozitivní energie,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. „Paříž se chce prezentovat nejen jako město sportu, ale i kultury, módy, město dobrého jídlo. Všechno tohle dohromady vytváří strašně zajímavý koktejl. Chci vyzvat všechny Čechy, aby se ještě pokusili získat nějaké vstupenky a mohli tak podpořit české sportovce.“

Cestu do Paříže by si mohli najít i fanoušci, kteří si vstupenky nekoupí. „Budou tam nejrůznější olympijské domy, což bude strašně zajímavé vidět, bude to takové male Expo čtrnácti zemí vedle sebe. Pojede se tam ale také olympijská časovka a poběží maraton,“ doplnil Kejval. „Paříž bude doslova žít olympijskými hrami, mají ještě celou řadu doplňkových aktivit. Bude to stát za to.“

Hry v Paříži 2024 se jako první plně přizpůsobují reformám olympijské agendy 2020. Byla například minimalizována výstavba. Z 95 procent se budou konat na stávajících nebo dočasných místech. Kladou si také za cíl 50% snížení emisí uhlíku ve srovnání s průměrem z Londýna 2012 a Ria 2016. Budou vůbec prvními olympijskými hrami s genderovou rovností, neboť MOV přidělil sportovkyním a sportovcům přesně stejný počet míst.

Paříž 2024: Na co se těšit?
(00:53)

Každý návštěvník bude nejen divákem, ale navíc může být i účastníkem. Organizátorům se podařilo začlenit do osnov francouzských základních škol denní třicetiminutové cvičení s cílem oslovit 4,2 milionu žáků po celé zemi. „Marathon Pour Tous“ neboli Maraton pro všechny zase poskytne 40 000 běžcům jedinečný zážitek běžet svůj závod na trati olympijského maratonu.

Celkem byly pozvánky na olympijské hry zaslány 203 národním olympijským výborům. Rusko a Bělorusko pozvánku nedostaly.

líbil se ti článek?